Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: Separatystyczny Górski Karabach wybierał parlament

0
Podziel się:

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne w Górskim Karabachu
- enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie, która w 1991 r. ogłosiła niepodległość, ale nie jest
uznawana za państwo przez społeczność międzynarodową. UE ostrzegła już, że nie uzna głosowania.

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne w Górskim Karabachu - enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie, która w 1991 r. ogłosiła niepodległość, ale nie jest uznawana za państwo przez społeczność międzynarodową. UE ostrzegła już, że nie uzna głosowania.

Azerbejdżan potępił wybory jako nielegalne. "Przeprowadzanie wyborów w strefach działań zbrojnych lub na terenach okupowanych jest sprzeczne z normami prawa międzynarodowego" - powiedział agencji EFE rzecznik Centralnej Komisji Wyborczej w Azerbejdżanie Natik Mamiedow.

O mandaty w 33-osobowym parlamencie ubiegało się 82 kandydatów.

Większość kandydatów i partii - pisze Reuters - stawia na niepodległość enklawy, niektórzy zaś chcą, aby stała sie ona częścią Armenii. Dla przedstawicieli lokalnych władz wybory stanowią element procesu budowania instytucji w spornym regionie.

Rzecznik komisji wyborczej poinformował, że pierwsze wyniki będą znane w poniedziałek rano.

Unia Europejska ostrzegła w piatek, że nie uzna "ram państwowych i konstytucjonalnych" głosowania. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała strony rozmów o statusie Karabachu, toczących się pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), by wzmogły wysiłki w celu rozwiązania sporu.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbajdżanem, która przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. Karabascy Ormianie przejęli kontrolę nad regionem, nazywanym przez nich Arcach, i przyległymi terytoriami - łącznie nad obszarem około 12 tys. km2. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Przez wielu politologów Górski Karabach określany jest jako przykład zamrożonych konfliktów na terenie b. ZSRR.

Rywalizacja dwóch narodów o kontrolę nad Górskim Karabachem datuje się od ponad stulecia - przypomina BBC. W 1923 roku w ramach polityki "dziel i rządź" władze sowieckie wydzieliły enklawę jako region autonomiczny w ramach Azerbejdżańskiej SRR. Słowo "karabach" wywodzi się z perskiego i tureckiego i oznacza "czarny ogród". (PAP)

mw/ ro/

6289841, 62916560 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)