Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso: Rozszerzenie UE możliwe bez konstytucji

0
Podziel się:

Unia Europejska może kontynuować
proces rozszerzenia po przyjęciu Rumunii i Bułgarii nawet jeśli
nie zostanie przyjęty traktat konstytucyjny - powiedział w
poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso po spotkaniu w
Helsinkach z nowym fińskim przewodnictwem w UE.

Unia Europejska może kontynuować proces rozszerzenia po przyjęciu Rumunii i Bułgarii nawet jeśli nie zostanie przyjęty traktat konstytucyjny - powiedział w poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso po spotkaniu w Helsinkach z nowym fińskim przewodnictwem w UE.

"To jest jakieś nieporozumienie. Nie uważamy, że na bazie traktatu z Nicei nie możemy przyjąć nowych członków" - powiedział Barroso. Podkreślił, że traktat przewiduje, że po rozszerzeniu Unii do 27 członków (czyli po przewidzianym w 2007 roku przyjęciu Rumunii i Bułgarii) nastąpi przegląd składu Komisji Europejskiej.

Zapewnił, że mimo problemów z przyjęciem europejskiej konstytucji jego Komisja "nie poddała się", jeżeli chodzi o reformy instytucjonalne, które były przewidziane w odrzuconym przez Francuzów i Holendrów traktacie.

Obecnie obowiązujący Traktat z Nieci nie przewiduje, ile głosów w Radzie i miejsc w Parlamencie Europejskim przypadłoby nowym członkom UE (poza Bułgarią i Rumunią). Dlatego wypowiedź Barroso nasuwa przypuszczenia, że Komisja chce być może dokonać reform instytucjonalnych przy okazji traktatów akcesyjnych podpisywanych z nowymi krajami.

Takie scenariusz wykluczali jednak wielokrotnie eurodeputowani i komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn, podkreślając, że UE potrzebuje nowego osobnego traktatu, zanim będzie się dalej rozszerzać.

Towarzyszący Barroso na konferencji prasowej fiński premier Matti Vanhanen powiedział, że podczas swego półrocznego przewodnictwa w UE, Finlandia rozpocznie konsultacje w krajach członkowskich, by "ocenić wolę polityczną zreformowania instytucji".

Finlandia jest zdeklarowanym zwolennikiem dalszego rozszerzenia Unii. Na szczycie w grudniu spodziewany jest też nowy konsensus między krajami UE w kwestii rozszerzenia, po tym jak Komisja Europejska przedstawi definicję tzw. zdolności absorpcyjnych Unii.

W kontekście tej debaty Helsinki nie ukrywają, że nie popierają idei tworzenia nowych kryteriów przy następnych rozszerzeniach UE.

"Zdolności absorpcyjne to odpowiedzialność krajów członkowskich, a nie tych, które starają się nimi zostać" - powiedział Fin.

Wśród priorytetów swojego rozpoczynającego się przewodnictwa w UE Finowie wymieniają też zacieśnianie stosunków z Rosją, politykę energetyczną i dalszą integrację w wymiarze sprawiedliwości i współpracy policyjnej.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)