Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI o "Dominus Iesus" i wyjątkowości tożsamości chrześcijańskiej

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział w czwartek włoskim
biskupom, obradującym w Watykanie, że "uznanie i szacunek dla
innych religii i kultur" są szczególnie konieczne we współczesnym
świecie, który "coraz bardziej rozwija się razem". Zwrócił
jednocześnie uwagę na "wyjątkowość" tożsamości chrześcijańskiej i
w tym kontekście zacytował swą głośną deklarację "Dominus Iesus",
którą napisał w 2000 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II.

Benedykt XVI powiedział w czwartek włoskim biskupom, obradującym w Watykanie, że "uznanie i szacunek dla innych religii i kultur" są szczególnie konieczne we współczesnym świecie, który "coraz bardziej rozwija się razem". Zwrócił jednocześnie uwagę na "wyjątkowość" tożsamości chrześcijańskiej i w tym kontekście zacytował swą głośną deklarację "Dominus Iesus", którą napisał w 2000 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II.

W przemówieniu wygłoszonym do przedstawicieli Konferencji Episkopatu Włoch papież mówił o tym, że nie można zatracić "świadomości oryginalności, pełni i wyjątkowości objawienia prawdziwego Boga w Chrystusie".

"Także dzisiaj, jak potwierdziła Deklaracja Dominus Iesus, musimy mieć pełną świadomość, że z tajemnicy Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, żywego i obecnego w Kościele, wypływają jedyność i powszechność zbawcza objawienia chrześcijańskiego i niezbywalne zadanie głoszenia wszystkim, bez wytchnienia i rezygnacji, samego Jezusa Chrystusa" - powiedział Benedykt XVI.

Deklaracja "Dominus Iesus" - "O jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła" została wydana przez kardynała Josepha Ratzingera, wówczas prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w sierpniu 2000 roku. Spotkała się wówczas z protestami przedstawicieli innych wyznań, których zdaniem położono w niej nacisk na to, że inne wyznania chrześcijańskie są podrzędne wobec katolicyzmu. Kardynał Ratzinger napisał tam między innymi, że "Kościół Chrystusowy, pomimo podziału chrześcijan, nadal istnieje w pełni jedynie w Kościele katolickim".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)