Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI w Wiedniu - o budowaniu jedności Europy w umysłach ludzi

0
Podziel się:

Bolesny podział Europy został politycznie
przezwyciężony, ale budowanie jej jedności w umysłach ludzi to
zadanie, które stoi jeszcze przed nami - powiedział Benedykt XVI
na spotkaniu z członkami rządu austriackiego i parlamentarzystami
oraz korpusem dyplomatycznym w piątek wieczorem, w pierwszym dniu
wizyty w Austrii.

Bolesny podział Europy został politycznie przezwyciężony, ale budowanie jej jedności w umysłach ludzi to zadanie, które stoi jeszcze przed nami - powiedział Benedykt XVI na spotkaniu z członkami rządu austriackiego i parlamentarzystami oraz korpusem dyplomatycznym w piątek wieczorem, w pierwszym dniu wizyty w Austrii.

"Podział, który przez dziesięciolecia tak boleśnie dzielił kontynent, został politycznie przezwyciężony, ale budowanie jedności w sercach i umysłach ludzi jest jeszcze zadaniem w wielkiej mierze do urzeczywistnienia" - powiedział papież.

"Jeśli po upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku niektóre nadmierne nadzieje mogły, niespełnione, wywołać uczucie zawodu, i w niektórych aspektach można wysuwać uzasadnioną krytykę wobec pewnych instytucji europejskich, proces jednoczenia jest wielkim dziełem" i przyniósł naszemu kontynentowi "niespotykanie długi okres pokoju" - podkreślił papież.

Benedykt XVI wskazał na szczególne znaczenie procesu jednoczenia Europy dla Europy Środkowej i Wschodniej, dla której udział w tym procesie stanowił "dodatkowy bodziec w konsolidowaniu w jej łonie wolności, państwa prawa i demokracji".

"Jest moim obowiązkiem - powiedział Benedykt XVI - przypomnienie w tej sprawie wkładu mego poprzednika, papieża Jana Pawła II, w ten historyczny proces".

Z wielkim naciskiem Benedykt XVI wskazywał w swym przemówieniu na chrześcijańskie korzenie, których Europa "nie może się wyrzec", ponieważ to właśnie chrześcijaństwo "kształtowało ten kontynent".

Papież podzielił się także swymi przemyśleniami na temat procesu globalizacji i odpowiedzialności Europy wobec świata. Globalizacji - mówił - nie sposób zatrzymać. "Jednak nie cierpiącym zwłoki zadaniem i kwestią wielkiej odpowiedzialności politycznej jest nadanie globalizacji takich kanonów i limitów, aby nie dokonywała się w bogatych krajach kosztem biednych krajów i biednych ludzi ze szkodą dla przyszłych pokoleń."

Zjednoczona Europa ze względu na swą "szczególną tradycję duchową" i "swoją wielką siłę gospodarczą" powinna przyjąć na siebie przywództwo w światowej walce z ubóstwem i w staraniach na rzecz pokoju - podkreślił papież. (PAP)

ik/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)