Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Ministerstwo zaprzecza informacjom o nowych ogniskach pomoru świń

0
Podziel się:

#
dementi ministerstwa
#

# dementi ministerstwa #

12.07. Mińsk (PAP) - Białoruskie Ministerstwo Rolnictwa zaprzeczyło w piątek, jakoby w rejonie (powiecie) stołpeckim obwodu mińskiego stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. Informowały o tym media, powołując się na przedstawiciela stołpeckiej stacji weterynaryjnej.

Według białoruskiego resortu rolnictwa doniesienia o ogniskach afrykańskiego pomoru świń w rejonie stołpeckim "nie odpowiadają rzeczywistości i Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Żywnościowego uważa je za próbę podgrzewania atmosfery wokół sytuacji z tą chorobą w kraju".

Ministerstwo zapewnia na swojej stronie internetowej, że według stanu z piątku na terytorium rejonu stołpeckiego nie stwierdzono przypadku padnięcia świni. "W rejonie tym, należącym do strefy zagrożenia w związku z zanotowaniem ogniska afrykańskiego pomoru w sąsiednim rejonie iwieckim obwodu grodzieńskiego, jest realizowany kompleks środków w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się tej choroby, w tym konfiskata i ubój świń w celu stworzenia strefy buforowej" - czytamy.

Portal tut.by cytował wcześniej przedstawiciela stołpeckiej stacji weterynaryjnej, według którego ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono we wsiach Roczewicze, Sapkowszczyna oraz Rusaki. "Tam, gdzie stwierdzono zachorowanie zwierzęcia, są wybijane świnie.() Pobieramy próbki, przesyłamy je do Państwowego Centrum Weterynaryjnego i jeśli tam potwierdzą chorobę, odbywa się +oczyszczanie+ całej wsi" - oświadczył cytowany przedstawiciel stacji.

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 21 czerwca w obwodzie grodzieńskim. Przystąpiono wówczas - jak podawały niezależne media - do masowego wybijania świń w tym obwodzie, a także dwóch innych - mińskim i witebskim. 2 lipca stwierdzono chorobę także w obwodzie witebskim.

Państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia" informował, że w związku ze stwierdzeniem u świni domowej przypadku afrykańskiego pomoru świń trwa zwiększony odstrzał dzików. Czasowy zakaz wwozu świń i wieprzowiny z Białorusi wprowadziły już Polska, Rosja, Ukraina, Litwa i Łotwa.

Białoruskie Państwowe Centrum Weterynaryjne podało, że przyczyną zachorowania jest zakażona karma, dostarczana przez jednego z przedsiębiorców z zagranicy i sprzedawana w części rejonów obwodu grodzieńskiego.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę - stwierdza Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Choroba ta nie jest jednak groźna dla ludzi.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ je/ mow/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)