Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Rozpoczął się festiwal "Inny Wymiar"

0
Podziel się:

Premiera spektaklu "Taxi-Podlasie" odgrywanego w autobusie, warsztaty
kulinarne kuchni tatarskiej czy koncerty muzyków m.in. z Białorusi, Armenii czy Ukrainy - odbędą
się w ramach rozpoczętego w środę w Białymstoku festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar". Festiwal
potrwa do niedzieli.

Premiera spektaklu "Taxi-Podlasie" odgrywanego w autobusie, warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej czy koncerty muzyków m.in. z Białorusi, Armenii czy Ukrainy - odbędą się w ramach rozpoczętego w środę w Białymstoku festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar". Festiwal potrwa do niedzieli.

Celem projektu "Wschód Kultury" jest współpraca i integracja miast Polski Wschodniej: Białegostoku, Rzeszowa i Lublina z krajami tzw. Partnerstwa Wschodniego.

"Wschód Kultury" jest rozszerzeniem projektu Europejski Stadion Kultury, który w związku z przygotowaniami do Euro 2012 był realizowany w latach 2011-12 w Rzeszowie i w 2012 roku również w Lublinie. W tym roku, pod nową nazwą, do projektu dołączył Białystok z festiwalem "Inny Wymiar". Zaplanowano blisko 40 wydarzeń.

Jest to cykliczna impreza organizowana od sześciu lat przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK). Celem "Innego Wymiaru" jest pokazanie w zakresie kultury, sztuki, działań społecznych i interdyscyplinarnych wielokulturowego i wieloreligijnego Białegostoku, również w odniesieniu historycznym. W tym roku formuła festiwalu została rozszerzona i podzielona na sześć "innych wymiarów": muzyki, sztuki, filmu, teatru i tańca, społeczności oraz mody. Inny wymiar społeczności dotyczy właśnie mniejszości zamieszkujących miasto, ta edycja mniejszości tatarskiej.

W środę wieczorem festiwal otworzył wykład dotyczący kultury Tatarów - "Sztuka islamu" prowadzony przez prof. Andrzeja Saramowicza.

W kolejnych dniach mniejszość tatarską - jej kulturę i historię przybliży m.in. debata o Tatarach i muzułmanach w Polsce, bajki tatarskie czy wyjazd do Bohonik, gdzie znajduje się jeden z dwóch drewnianych meczetów w regionie. Oprócz tego, przygotowano też warsztaty kulinarne "Tatar na słodko", podczas których uczestnicy nauczą się przygotowywać tradycyjne tatarskie słodkości, jak tatarskie bułeczki i baby drożdżowe, pierekaczewnik z jabłkami czy serniczki.

Jak mówili już wcześniej organizatorzy, najsilniej w programie całego festiwalu zaakcentowany jest teatr. Na widzów czeka aż 10 teatralnych wydarzeń.

Będzie to m.in spektakl Stowarzyszenia Artystycznego Kolegtyw oraz Białostockiego Teatru lalek "Taxi-Podlasie". To zbiór krótkich etiud teatralnych i tanecznych, dla których inspiracją były teksty autorów pochodzących z Białegostoku i Podlasia, artykuły lokalnych gazet oraz wzmianki w pamiętnikach i źródłach historycznych. Spektakl przeznaczony jest dla widzów - pasażerów autobusu, który jeżdżąc po ulicach miasta, pozwoli widzom znaleźć się dokładnie w tych miejscach, o których opowiada fabuła przedstawienia.

Zaplanowano też premiery przedstawienia "Antyhona" Teatru Dramatycznego, "Jaśniepanienka" Białostockiego Teatru Lalek, "Majtki" Teatru TrzyRzecze, a także spektaklu tanecznego o jednej z najwybitniejszych aktorek okresu międzywojennego - Norze Ney.

Wśród propozycji muzycznych jest projekt "Taste the East" Pogotowia Kulturalno Społecznego. Będą to przede wszystkim występy muzyków m.in. z Białorusi, Armenii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. Oprócz tego, zaplanowano akcję "Znakobractwo", polegającą na stworzeniu graffiti opartego na alfabetach obowiązujących (dziś lub historycznie) w tych krajach.

W programie znalazły się też m.in. wystawy w Galerii Arsenał, pokazy mody, spacer śladami sławnych białostoczanek, mural na budynku, w którym będzie mieściło się Muzeum Pamięci Sybiru czy akcja "Wlepka".

W organizację tegorocznego "Innego Wymiaru", oprócz BOK, zaangażowały się inne miejskie i wojewódzkie placówki kultury, a także organizacje pozarządowe. Wśród nich znalazła się m.in. Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, Białostocki Teatr lalek, Muzeum Wojska, Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich, Stowarzyszenie "Widok", Pogotowie Kulturalno Społeczne czy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.

Projekt "Wschód Kultury" powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury (NCK). Współfinansowany jest ze środków NCK. (PAP)

swi/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)