Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biernacki: promocja mediacji koniecznością, bo spraw sądowych przybywa

0
Podziel się:

Promowanie mediacji, jako skutecznego i sprawnego sposobu rozwiązywania
sporów, jest konieczne, tym bardziej, że cały czas w naszym kraju przybywa spraw sądowych - ocenił
w poniedziałek minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Promowanie mediacji, jako skutecznego i sprawnego sposobu rozwiązywania sporów, jest konieczne, tym bardziej, że cały czas w naszym kraju przybywa spraw sądowych - ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Od 14 do 19 października w całym kraju obchodzony jest Tydzień Mediacji. W siedzibach sądów, prokuratur oraz innych wyznaczonych miejscach dyżurują mediatorzy i prawnicy popularyzujący ten sposób rozwiązywania sporów.

"Akcja promocyjna na rzecz mediacji jest nieodzowna. Przybywa nam spraw sądowych; wraz z rozwojem cywilizacyjnym i wzbogacaniem się Polacy coraz więcej się procesują, dlatego mediacja może spowodować dużą zmianę w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości" - powiedział Biernacki na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji tegorocznych obchodów święta mediacji.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn zaznaczył, że w latach 2012 i 2013 liczba mediacji w naszym kraju wzrosła. "Największy wzrost nastąpił przed sądami okręgowymi w sprawach gospodarczych, wzrosła także liczba mediacji w sprawach cywilnych. W pozostałych kategoriach spraw liczba mediacji nie zmienia się, zaś w sprawach dotyczących nieletnich nastąpił spadek" - powiedział.

"Niestety, w dalszym ciągu, spośród wszystkich spraw trafiających do sądów, do mediacji kierowany jest niewielki odsetek. Możemy w zasadzie mówić o ułamku procenta" - dodał.

Naczelnik Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i Promocji Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk powiedziała dziennikarzom, że w innych krajach, na przykład w Norwegii, mediacje są rozwinięte i szeroko stosowane. "Tam do mediacji jest kierowane kilkadziesiąt procent spośród spraw trafiających do sądów" - zaznaczyła.

Dlatego - jak podało MS - jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja projektu "Propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów" współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt przewiduje przeprowadzenie wszechstronnego badania - diagnoza stanu mediacji w Polsce i powodów ich niewielkiej popularności w naszym kraju.

Obchody Tygodnia Mediacji związane są z przypadającym w czwartek - 17 października - Międzynarodowym Dniem Mediacji. W tym roku resort sprawiedliwości zaproponował jednak, aby święto mediacji wydłużyć na cały tydzień. Tradycyjnie w akcję - jak co roku - włączyły się m.in. sądy, prokuratury, adwokatura i organizacje pozarządowe skupiające mediatorów. Zorganizowane zostaną dyżury ekspertów i bezpłatne warsztaty.

Szczegółowa informacja o wszystkich inicjatywach dostępna jest na stronie resortu sprawiedliwości - www.ms.gov.pl. Informacje o części spośród planowanych dyżurów można też znaleźć np. na stronach prokuratur bądź stronie Polskiego Centrum Mediacji - www.mediator.org.pl.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu - przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora.

Idea mediacji po raz pierwszy pojawiła się w polskim prawie w 1991 r. w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W prawie karnym mediacje stosowane są od 1998 r. Kodeks postępowania karnego pozwala sądowi, a w postępowaniu przygotowawczym prokuratorom, na skierowanie - za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego - sprawy do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.

Przepisy dotyczące mediacji w sprawach cywilnych obowiązują w Polsce od końca 2005 r. Mediacja jest dobrowolna, jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. Od ponad dziesięciu lat w polskim prawie istnieje też możliwość skorzystania z mediacji w sprawach nieletnich. (PAP)

mja/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)