Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bośnia: Siły umiarkowane wygrywają w wyborach u Muzułmanów

0
Podziel się:

Siły umiarkowane wygrały w muzułmańskiej części Bośni w wyborach
przedstawiciela do trzyosobowego Prezydium, pełniącego kolegialnie funkcję prezydenta. Serbowie
bośniaccy na prezydenta wybrali przeciwnika wzmocnienia państwa, Milorada Dodika.

Siły umiarkowane wygrały w muzułmańskiej części Bośni w wyborach przedstawiciela do trzyosobowego Prezydium, pełniącego kolegialnie funkcję prezydenta. Serbowie bośniaccy na prezydenta wybrali przeciwnika wzmocnienia państwa, Milorada Dodika.

Bakir Izetbegović, który w trakcie kampanii wyborczej opowiadał się za dialogiem z bośniackimi Serbami, zdobył, po przeliczeniu 92 procent głosów 34,8 procent poparcia - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.

54-Izetbegović, syn Alii Izetbegovicia, dawnego prezydenta BiH, uważanego za ojca współczesnego narodu bośniackiego, pokonał dotychczasowego przedstawiciela społeczności muzułmańskiej w Kolegium Harisa Silajdżicia, który uzyskał 25 procent głosów, ustępując także miejsca Fahrudinowi Radoncziciowi, szefowi największej grupy prasowej w kraju (30 procent głosów).

Agencja Fena podała, że Izetbegović opowiedział się zaraz po wyborach za ścisłą współpracą z Serbami.

W wyborach do parlamentu centralnego główna partia wieloetniczna, Socjaldemokratyczna Partia BiH, wygrała w Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej.

Bośnia składa się w wyniku konstytucji ustalonej w układzie z Dayton, kończącym wojnę w latach 1992-1995, z dwóch autonomicznych jednostek państwowych: Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej i Republiki Serbskiej, połączonych słabymi instytucjami centralnymi.

Z kolei stojący na pozycjach nacjonalistycznych bośniaccy Serbowie wybrali dotychczasowego premiera Milorada Dodika na prezydenta Republiki i opowiedzieli się za przedłużeniem mandatu dotychczasowego ich przedstawiciela w Prezydium Nebojszy Radmanovicia. (PAP)

jo/ mc/

7338165

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)