Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Braki kadrowe w wojskowej służbie zdrowia sięgają ok. 36 proc.

0
Podziel się:

Jednym z głównych problemów wojskowej służby zdrowia są braki kadrowe
sięgające ok. 36 proc. Na ponad 1,6 tys. stanowisk lekarskich w Siłach Zbrojnych obsadzonych jest
ok. tysiąca - poinformowali w środę posłów sejmowej komisji obrony przedstawiciele MON.

Jednym z głównych problemów wojskowej służby zdrowia są braki kadrowe sięgające ok. 36 proc. Na ponad 1,6 tys. stanowisk lekarskich w Siłach Zbrojnych obsadzonych jest ok. tysiąca - poinformowali w środę posłów sejmowej komisji obrony przedstawiciele MON.

Jak ocenili przyczyną takiej sytuacji są przede wszystkim niekonkurencyjne w porównaniu z rynkiem cywilnym warunki finansowe oraz uniemożliwiający podnoszenie kwalifikacji system specjalizacji lekarskich, który nie uwzględnia specyfiki wojska.

Według stanu z lipca tego roku, w Wojskach Lądowych spośród 364 stanowisk nieobsadzonych pozostaje 191, w Siłach Powietrznych na 114 stanowisk wolne są 53, w Marynarce Wojennej na 76 stanowisk lekarskich 36 jest bez obsady, a w Wojskach Specjalnych na 16 stanowisk jest sześć wakatów.

W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych na 118 stanowisk nieobsadzone jest 58, zaś w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia na 891 wolne jest 251.

Wiceszef MON Czesław Piątas oraz szef IWSZ płk Piotr Dzięgielewski przekonywali w środę posłów, że podejmowane są liczne działania by skuteczniej pozyskiwać personel medyczny dla armii.

Wskazywano w tym kontekście m.in. na uruchomienie systemu naboru do służby kandydackiej studentów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i innych uczelni medycznych już od pierwszego roku nauki. Utworzono też Centrum Kształcenia Podyplomowego w strukturach Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wprowadzono również dodatkowy system motywacyjny dla wojskowych lekarzy na misjach zagranicznych.

Szef Inspektoratu, odnosząc się do kwestii zabezpieczenia medycznego żołnierzy poza granicami m.in. w operacji ISAF, poinformował, że kontyngent w Afganistanie dysponuje obecnie 18 Wozami Ewakuacji Medycznej tzw. WEM na podwoziu transportera Rosomak. Podał, że dwa śmigłowce Mi-17 przygotowano do zadań powietrznej, taktycznej ewakuacji medycznej tzw. CASEVAC; uzupełniają one możliwości MEDEVAC dwóch stacjonujących w Ghazni amerykańskich śmigłowców Black Hawk.

Płk Dzięgielewski ocenił, że kwestia obsady personelu medycznego w Afganistanie sukcesywnie się poprawia. Wakat jest obecnie na jednym stanowisku - anestezjologa; rolę tę pełni amerykański lekarz. Podał ponadto, że na ukończeniu są prace dotyczące kontenerowego laboratorium diagnostycznego przygotowanego do badań epidemiologicznych. W oparciu o doświadczenia z operacji afgańskiej opracowano także podręcznik "opieka nad rannym w warunkach pola walki".

Przedstawiciele MON mówili także, że trwa proces przekazywania poza resort zbędnych szpitali i sanatoriów oraz reorganizacja poliklinik i ambulatoriów. Poinformowali również posłów o planowanych i dokonywanych zakupów sprzętowych oraz o programach profilaktycznych realizowanych w wojsku.(PAP)

ktl/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)