Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża zaopatrzenia medycznego zaskarży do TK ustawę o podwyżkach dla służby zdrowia

0
Podziel się:

Pracownicy zaopatrzenia medycznego zamierzają
zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podwyżkach dla
pracowników ochrony zdrowia, jeżeli nie zostanie w niej ujęta ich
grupa zawodowa.

Pracownicy zaopatrzenia medycznego zamierzają zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia, jeżeli nie zostanie w niej ujęta ich grupa zawodowa.

"Projekt ustawy przyjęty przez Sejm w sposób niezrozumiały i skandaliczny wyklucza dużą grupę pracowników medycznych z otrzymania należnych im podwyżek" - ocenił w środę prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Branży Zaopatrzenia Medycznego, Piotr Kulerski.

Jak wyjaśnił, w projekcie ustawy nie uwzględniono personelu medycznego udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Chodzi głównie o techników ortopedycznych, a także rehabilitantów, pielęgniarki i lekarzy pracujących w tym sektorze. Jak zaznaczył, w skali kraju jest to około 6-7 tysięcy osób.

"Jesteśmy takimi samymi świadczeniodawcami, jak lecznictwo szpitalne czy przychodnie" - podkreślił Kulerski.

Dodał, że Małopolskie Stowarzyszenie Branży Zaopatrzenia Medycznego podejmie działania, aby jego postulaty zostały uwzględnione podczas prac Senatu nad ustawą. Jeśli to się nie uda, to ustawa po podpisaniu przez prezydenta zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodna z konstytucją. Równocześnie, jak zapowiedział Kulerski, uruchomione zostaną procedury zmierzające do wstrzymania jej wykonania do czasu orzeczenia TK.

Ustawę o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia Sejm uchwalił w zeszły czwartek. Zgodnie z nią od października tego roku wyższe pensje otrzymają pracownicy zatrudnieni na etatach, a także na kontraktach, zarówno w publicznych jak i niepublicznych placówkach medycznych.

Zapisy ustawy nie oznaczają jednak, że każdy z pracowników może liczyć na taką samą - 30 proc. podwyżkę. Warunkiem otrzymania pieniędzy na podwyżki dla pracowników przez zakład opieki zdrowotnej jest posiadanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. (PAP)

rgr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)