Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brazylijczycy niezbyt chętnie wyzbywają się broni

0
Podziel się:

Mieszkańcy Brazylii, trzeciej na liście "niebezpiecznych" krajów
Ameryki Południowej po Kolumbii i Wenezueli, niezbyt chętnie wyzbywają się posiadanej broni mimo
wezwań i ekwiwalentów pieniężnych oferowanych przez rząd - ubolewa resort sprawiedliwości.

Mieszkańcy Brazylii, trzeciej na liście "niebezpiecznych" krajów Ameryki Południowej po Kolumbii i Wenezueli, niezbyt chętnie wyzbywają się posiadanej broni mimo wezwań i ekwiwalentów pieniężnych oferowanych przez rząd - ubolewa resort sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Jose Eduardo Cardozo oświadczył w czwartek, że na drodze do rozbrojenia cywilnej ludności kraju stoją "interesy ekonomiczne" i zakorzeniona w społeczeństwie "kultura przemocy".

"Ludzie wierzą, że mając w domu broń są bezpieczni, ale to przekonanie kompletnie odbiega od rzeczywistości" - powiedział minister w wywiadzie radiowym nadanym w dniu, w którym ONZ rozpowszechniła swą listę "najniebezpieczniejszych" krajów Ameryki Południowej.

"Generalne Studium w sprawie Zabójstw" opublikowane przez genewskie oenzetowskie Biuro do walki z narkotykami i przestępczością podało, że w Brazylii na każde 100 000 ludności przypada 22,7 zabójstw, w Wenezueli - 49 i w Kolumbii - 33,4.

Wiele inicjatyw podejmowanych przez rząd na rzecz rozbrojenia zderza się z "kulturą przemocy" panującą w społeczeństwie oraz z interesami ekonomicznymi wytwórców broni - mówił Cardozo.

Mimo to w toku kolejnej kampanii na rzecz rozbrojenia - rząd prowadzi je od 2004 roku - Brazylijczycy złożyli na komisariatach policji 25 000 sztuk niezadeklarowanej, czyli posiadanej bez zezwolenia, broni palnej, którą oddawali w zamian za rekompensatę materialną.

"Po raz pierwszy zwracano również ciężkie uzbrojenie" - powiedział minister Cardozo. Jako jeden z przykładów podał "oddanie władzom przez cywilnych obywateli na zasadach anonimowości 50 karabinów szturmowych". (PAP)

ik/ ro/

0034668

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)