Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Burza o szopską sałatkę

0
Podziel się:

Bułgaria, która już boleśnie przeżyła zarejestrowanie w Unii Europejskiej
tradycyjnego miejscowego trunku alkoholowego przez Słowenię, obecnie walczy o najpopularniejszą
zakąskę - szopską sałatkę. Wtorkowe media w Sofii z niepokojem i oburzeniem napisały, że pretensje
do szopskiej sałatki rości sobie Serbia.

*Bułgaria, która już boleśnie przeżyła zarejestrowanie w Unii Europejskiej tradycyjnego miejscowego trunku alkoholowego przez Słowenię, obecnie walczy o najpopularniejszą zakąskę - szopską sałatkę. Wtorkowe media w Sofii z niepokojem i oburzeniem napisały, że pretensje do szopskiej sałatki rości sobie Serbia. *

Według publikacji w serbskiej prasie mieszanka drobno posiekanej cebuli, papryki, pomidorów i ogórków, posypana tartym białym serem, ma być "starą serbską specjalnością". Przygotowywali ją jeszcze w średniowieczu pasterze z okolic miasta Prizren. Ludzie ci, zwani szopami, później zasymilowali się i dotarli do zachodnich granic dzisiejszej Bułgarii, przywożąc ze sobą tradycyjny przysmak.

"Na Bałkanach potrafimy kłócić się o wszystko" - napisała agencja informacyjna Bgnes, dodając, że ponieważ Prizren znajduje się w dzisiejszym Kosowie, sprawa nabiera szerszego kontekstu międzynarodowego.

Pod tytułami "Serbowie przywłaszczyli sobie naszą sałatkę", "Serbia ukradła nam też sałatę" wiadomość rozeszła się w wydaniach internetowych, stając się najbardziej komentowanym tematem dnia. Część internautów, ulegając nastrojom nacjonalistycznym, przypomniała historyczne waśnie bułgarsko-serbskie lub fakt, że w średniowieczu pomidory i ogórki rosły wyłącznie w Ameryce. Inni uważają, że żadnego problemu nie ma, a jest tylko wspólna słowiańska przeszłość, dająca podstawy do wspólnego wypicia rakii.

Szopami w Bułgarii nazywają się mieszkańcy rejonów na zachód Sofii, mówiący w specyficznym dialekcie i mający opinię wyjątkowo twardogłowych.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ awl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)