Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bytom: Fotografie dzikiej przyrody na wystawie w Muzeum Górnośląskim

0
Podziel się:

Sto najlepszych fotografii wyłonionych spośród ok. 48 tys. prac nadesłanych
przez fotografików z całego świata na konkurs Wildlife Photographer of the Year 2012 można od
piątku oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na wystawie poświęconej dzikiej przyrodzie.

Sto najlepszych fotografii wyłonionych spośród ok. 48 tys. prac nadesłanych przez fotografików z całego świata na konkurs Wildlife Photographer of the Year 2012 można od piątku oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na wystawie poświęconej dzikiej przyrodzie.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year organizowany jest od 1965 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. W 2012 r. o nagrody i wyróżnienia walczyło 4,4 tys. fotografików z 98 krajów.

Najlepsze prace są każdorazowo pokazywane na dorocznej ekspozycji w kilkudziesięciu krajach, w tym roku po raz dziesiąty także w Polsce. Pierwsza odsłona tej jubileuszowej, polskiej edycji rozpoczęła się podczas piątkowego wernisażu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

"Fotograficy prezentują niepowtarzalne sposoby spojrzenia na przyrodę - począwszy od głębi oceanów, a skończywszy na szczytach gór; od terenów arktycznych pokrytych wiecznym lodem - po pustynie. Na zdjęciach można oglądać zwierzęta ze wszystkich kontynentów, zarówno te mikroskopijne organizmy, jak i te duże, np. rekiny wielorybie" - powiedział PAP kurator wystawy Waldemar Żyła.

Wśród stu prezentowanych na wystawie fotografii zobaczyć można m.in. zwycięską pracę Kanadyjczyka Paula Nicklena pt. "Bubble-jetting emperors", przedstawiającą nurkujące pingwiny cesarskie, za którą otrzymał tytuł - Wildlife Photographer of the Year 2012.

Są także dwie prace Polaków, w tym zdjęcie wykonane przez Bartka Kosińskiego, który zwyciężył w kategorii wiekowej do lat 10. "Zdjęcie Bartka pt. +Lot o świcie+ prezentuje podnoszące się do lotu we mgle żurawie" - wyjaśnia Żyła.

Drugą prezentowaną fotografią nadesłaną na konkurs z Polski są "Tańczące brzozy", za które Cezariusz Andrejczuk otrzymał wyróżnienie w kategorii "Botaniczne królestwa".

Do każdego zdjęcia przygotowano komplet informacji: przy pomocy jakiego sprzętu zostało zrobione, okoliczności, w jakim je wykonano. Dodatkowo każda praca poszerza wiedzę o prezentowanych zjawiskach.

Wernisaż wystawy "Wildlife Photographer of the Year 2012/Fotografia Dzikiej Przyrody 2012" odbył się w piątek. Ekspozycja będzie otwarta w Bytomiu do 3 lutego. W Polsce ekspozycja odwiedzi 12 miast.(PAP)

ktp/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)