Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 60 proc. Polaków pozytywnie o polityce zagranicznej rządu

0
Podziel się:

Większość (60 proc.) Polaków badanych w marcu
przez CBOS pozytywnie ocenia politykę zagraniczną rządu Donalda
Tuska, niespełna jedna piąta (19 proc.) jest przeciwnego zdania.

Większość (60 proc.) Polaków badanych w marcu przez CBOS pozytywnie ocenia politykę zagraniczną rządu Donalda Tuska, niespełna jedna piąta (19 proc.) jest przeciwnego zdania.

Zdecydowanie dobrze politykę zagraniczną obecnego rządu ocenia 9 proc. ankietowanych, a 51 proc. raczej dobrze - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w środę PAP. Zdecydowanie źle politykę zagraniczną ocenia 4 proc. Polaków, a raczej źle - 15 proc. społeczeństwa. 21 proc. respondentów miało trudności z oceną prowadzonej polityki.

Politykę zagraniczną rządu premiera Tuska stosunkowo najlepiej oceniają najmłodsi badani (w wieku 18-24 lata), mieszkańcy wielkich aglomeracji, osoby z wyższym wykształceniem oraz respondenci o wysokim statusie społeczno-materialnym. Najlepsze zdanie o polityce zagranicznej rządu mają pracownicy umysłowi niższego szczebla, fizyczno-umysłowi, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, a także uczniowie i studenci.

W ocenie CBOS, najbardziej krytyczni w ocenie polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska są najstarsi Polacy (powyżej 65. roku życia) oraz osoby w wieku 35-44 lata, ludzie z wykształceniem zasadniczym zawodowym, najmniej zarabiający i negatywnie oceniający własne warunki materialne.

Blisko trzy piąte (58 proc.) Polaków uważa, że polityka zagraniczna obecnego rządu jest lepsza od prowadzonej przez gabinet Jarosława Kaczyńskiego. Niespełna jedna czwarta respondentów (23 proc.) twierdzi, że jest ona porównywalna z polityką poprzedniego rządu, a jedynie co dwunasty (8 proc.) ankietowany uważa, że polityka zagraniczna poprzedniego rządu przynosiła lepsze efekty.

Dwie trzecie ankietowanych przez CBOS uważa, że polityka zagraniczna obecnego rządu dobrze służy polskim interesom, a jedynie co szósty ankietowany twierdzi, że jest ona niekorzystna z punktu widzenia interesów kraju.

Dla 61 proc. Polaków obecna polityka zagraniczna przyczynia się do poprawy stosunków z Rosją, a ponad połowa (56 proc.) ankietowanych dostrzega zmianę na lepsze w relacji z Niemcami. W kontekście relacji polsko-ukraińskich 52 proc. badanych jest zdania, że polityka rządu premiera Tuska przyczyniła się do poprawy tych relacji, a jedynie 6 proc. wyraża przeciwną opinię.

Prawie połowa respondentów (49 proc.) uważa, że polityka obecnego rządu przyczynia się do poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, a tylko 6 proc. sądzi, że prowadzi do ich pogorszenia.

Dla ponad połowy (59 proc.) ankietowanych objęcie urzędu prezydenta Rosji przez Dmitrija Miedwiediewa nie wpłynie wyraźnie na zmianę kursu polityki zagranicznej Rosji wobec Polski. Co piąty (19 proc.) respondent jest zdania, że zmiana na tym stanowisku stanowi szansę do poprawy relacji z Rosją.

Zgodnie z deklaracjami respondentów 48 proc. badanych popiera decyzję rządu o uznaniu niepodległości Kosowa, a przeciwnego zdania jest 26 proc. Tylko 6 proc. osób nie słyszało o uznaniu przez Polskę niepodległości Kosowa.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-10 marca 2008 r. na liczącej 1205 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

ag/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)