Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 85 proc. dobrze o obecności Polski w UE; 9 proc. przeciwnego zdania

0
Podziel się:

85 proc. badanych na początku kwietnia przez
CBOS było zwolennikami obecności Polski w Unii Europejskiej;
przeciwników było 9 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 6 proc.
Polaków.

85 proc. badanych na początku kwietnia przez CBOS było zwolennikami obecności Polski w Unii Europejskiej; przeciwników było 9 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 6 proc. Polaków.

Jak podkreśla CBOS, w ciągu pięciu lat, czyli od kwietnia 2004 r., kiedy Polska była w przededniu wejścia do UE, odsetek zwolenników integracji wzrósł o 21 punktów proc., a odsetek jej przeciwników zmniejszył się o 20 punktów.

Pozytywny stosunek do członkostwa naszego kraju w strukturach unijnych wyrażają mieszkańcy największych miast (97 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (97 proc.), dobrze oceniający swoje warunki materialne (93 proc.). W grupie przeciwników są badani mający 65 lat i więcej (71 proc.), słabo wykształceni (73 proc.).

Oceniając bilans pięciu lat członkostwa Polski w UE 65 proc. respondentów uważa, że daje nam to więcej korzyści niż strat; 13 proc. badanych jest zdania odmiennego. 16 proc. Polaków oceniło, że integracja z Unią dała Polsce tyle samo strat co korzyści, a 6 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Badani pytani byli o osobiste korzyści związane z wejściem w struktury unijne. Niespełna połowa badanych (44 proc.) oceniła, że integracja z Unią przyniosła im znacznie więcej korzyści niż strat. 14 proc. było przeciwnego zdania, a 8 proc. ankietowanych nie wyraziło swojej opinii. 34 proc. respondentów stwierdziło, że decyzja o wejściu do Unii przyniosło im tyle samo strat co korzyści.

33 proc. respondentów uważa, że na wejściu Polski do struktur unijnych nasz kraj zyskał więcej w porównaniu z wcześniejszymi członkami Unii; 29 proc. było zdania przeciwnego.

24 proc. ankietowanych oceniło, że Polska zyskała tyle samo co kraje będące członkami Unii przed naszym wejściem, a 14 proc. nie miało zdania.

67 proc. badanych oceniło, że przystąpienie Polski do UE wpłynęło raczej korzystnie na stan gospodarki narodowej; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 7 proc. stwierdziło, że nasza obecność w unijnych strukturach nie miała wpływu na gospodarkę, a 10 proc. nie wyraziło w tej sprawie opinii.

65 proc. ankietowanych uznało, że przystąpienie do Unii miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie indywidualnych gospodarstw rolnych w Polsce. 18 proc. badanych oceniło, że wejście do Unii było niekorzystne dla tych gospodarstw. W opinii 5 proc. - obecność w strukturach unijnych nie miała wpływu na stan gospodarstw; 12 proc. nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Zdaniem 58 proc. badanych, po wejściu do Unii lepiej funkcjonują przedsiębiorstwa prywatne; przeciwnego zdania jest 13 proc. Polaków. 8 proc. stwierdziło, że integracja z Unią nie miała wpływu na funkcjonowanie tych przedsiębiorstw; ponad jedna piąta (21 proc.) nie miała w tej sprawie zdania.

36 proc. respondentów uznało, że po wejściu do UE polepszyła się sytuacja w ich zakładzie pracy, gospodarstwie rolnym; tyle samo badanych było zdania, że decyzja sprzed pięciu lat nie miała wpływu na tę kwestię.

11 proc. respondentów uznało, że przystąpienie naszego kraju do struktur unijnych wpłynęło raczej niekorzystnie na sytuację w ich zakładzie pracy, gospodarstwie rolnym. 17 proc. nie wyraziło swojej opinii.

Polacy badani przez CBOS pytani byli o wpływ przystąpienia naszego kraju do Unii na poziom bezrobocia. 39 proc. oceniło, że bezrobocie raczej się zwiększyło; 42 proc. było przeciwnego zdania. W ocenie 11 proc. integracja nie miała wpływu na poziom bezrobocia; 8 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Zdaniem aż 91 proc. ankietowanych dzięki naszej integracji z Unią zwiększyła się liczba osób pracujących za granicą, tylko 4 proc. było odmiennego zdania. 2 proc. oceniło, że wejście do struktur unijnych nie miało na to wpływu; 3 proc. nie wyraziło swojej opinii.

Ankietowani byli pytani przez CBOS, czy przystąpienie do Unii wpłynęło na materialne warunki życia Polaków. O korzyściach przekonanych jest niespełna połowa Polaków (48 proc.); 22 proc. jest zdania przeciwnego, a 18 proc. uważa, że wejście do Unii nie miało wpływu na te kwestię. 12 proc. nie wyraziło opinii.

W ocenie 65 proc. respondentów obecność w Unii zwiększyła międzynarodowe bezpieczeństwo Polski, 7 proc. uznało, że się raczej zmniejszyło. W opinii 15 proc. integracja nie miała wpływu na bezpieczeństwo naszego kraju, a 13 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

74 proc. pytanych przez CBOS uważa, że wejście Polski do UE wpłynęło korzystnie na pozycję naszego kraju w Europie; 7 proc. było odmiennego zdania, 8 proc. uznało, że integracja z UE nie miała wpływu na pozycję naszego kraju w Europie. Zdania nie wyraziło 11 proc.

Do pozytywnych cywilizacyjno-kulturowych efektów członkostwa należą według sondażu: poprawa środowiska naturalnego (66 proc.), podniesienie poziomu wiedzy i wykształcenia Polaków (56 proc.), poprawa stanu dróg i infrastruktury w naszym kraju (56 proc.).

6 proc. badanych uważa, że w wyniku przystąpienia Polski do Unii zwiększyła się religijność Polaków; 28 proc. ma przeciwne zdanie; 59 proc. uznało, że integracja nie miała na to wpływu.

Według 11 proc. zwiększyła się życzliwość ludzi wobec siebie; 26 proc. uważa, że raczej się zmniejszyła, 57 proc. - że członkostwo w UE nie miało na to wpływu.

27 proc. uznało, że zwiększyła się tolerancja wobec innych, 18 proc. uważa, że się zmniejszyła, 47 proc. - że integracja nie miała tu znaczenia.

W ocenie 44 proc. zwiększyła się swoboda obyczajów; 8 proc. uważa, że raczej się zmniejszyła, 39 proc. - że nie ma to znaczenia.

35 proc. badanych uznało, że po wejściu do UE zwiększyła się gospodarność i oszczędność; 11 proc. - że się zmniejszyła; 36 proc. uznało, że nie miało to wpływu.

Według 35 proc. raczej zwiększyła się przestępczość; 18 proc. uważa, że raczej się zmniejszyła, 36 proc. uważa, że integracja nie miało na to wpływu.

59 proc. uznało, że po wejściu Polski do UE zwiększyła się biurokracja, 6 proc. uważa, że się zmniejszyła; 24 proc. - że to nie miało wpływu.

24 proc. uważa, że raczej się zwiększył patriotyzm Polaków, 15 proc., że raczej się zmniejszył; 50 proc. oceniło, że integracja nie miała na to wpływu.

W ocenie połowy ankietowanych przystąpienie Polski do UE raczej zwiększyło poczucie własnej wartości Polaków; odmiennego zdania było 9 proc. badanych. 29 proc. stwierdziło, że integracja nie wpłynęła na poczucie własnej wartości. Zdanie w tej sprawie nie miało 12 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-8 kwietnia 2009 roku na liczącej 1094 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. (PAP)

joko/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)