Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: wyraźna większość przeciw udziałowi polskich żołnierzy w operacjach w Afganistanie i Iraku

0
Podziel się:

Ponad trzy czwarte respondentów CBOS
sprzeciwia się udziałowi polskich żołnierzy w operacjach w Iraku i
Afganistanie, poparcie deklaruje mniej niż jedna piąta pytanych.

Ponad trzy czwarte respondentów CBOS sprzeciwia się udziałowi polskich żołnierzy w operacjach w Iraku i Afganistanie, poparcie deklaruje mniej niż jedna piąta pytanych.

Obecności polskich wojsk w Iraku nie popiera 81 proc. badanych, poparcie wyraża 16 procent. CBOS przypomina, że tak niskie poparcie dla misji irackiej utrzymuje się od połowy bieżącego roku.

Przeciw udziałowi Polaków w misji w Afganistanie jest 77 proc. pytanych, 19 proc. go popiera i są to proporcje zasadniczo nie zmienione od początku roku.

Zdaniem blisko trzech czwartych - 74 proc. - ankietowanych operacja Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Iraku nie przyczyni się do zapanowania pokoju w tym kraju, o osiągnięciu tego celu jest przekonanych 16 proc. badanych.

W odniesieniu do operacji afgańskiej, 73 proc. zapatruje się pesymistycznie na perspektywę zaprowadzenia pokoju, 17 proc. wierzy w osiągnięcie pokoju.

Blisko trzy czwarte - 72 proc. - respondentów zgadza się z opinią, że obecność polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie czyni Polskę potencjalnym celem terrorystów. Jedna piąta - 20 proc. - nie spodziewa się takiego zagrożenia.

Akceptację dla zaangażowania polskich wojsk w obu misjach częściej wyrażają ludzie młodzi, zadowoleni z własnej sytuacji materialnej, deklarujący poglądy prawicowe lub centrowe, zainteresowani polityką. Brak poparcia wiąże się z przekonaniem, że obie operacje nie osiągną zakładanych celów. Wśród tych, którzy sądzą, że obie misje mogą przyczynić się do pokoju, także znaczny odsetek nie popiera zaangażowania Polski w te operacje. Na stosunek do obu misji tylko nieznacznie wpływa obawa przed tym, że Polska stanie się celem ataków muzułmańskich fundamentalistów.

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż 10-14 października na 1385-osobowej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

brw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)