Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: Rozpoczął się proces byłego premiera oskarżonego o korupcję

0
Podziel się:

W czwartek rozpoczął się proces byłego premiera Chorwacji Ivo
Sanadera, na którym ciążą zarzuty korupcyjne. Polityk nie przyznaje się do winy. Sanader jest
najwyższej rangi chorwackim politykiem oskarżonym o przyjmowanie łapówek.

W czwartek rozpoczął się proces byłego premiera Chorwacji Ivo Sanadera, na którym ciążą zarzuty korupcyjne. Polityk nie przyznaje się do winy. Sanader jest najwyższej rangi chorwackim politykiem oskarżonym o przyjmowanie łapówek.

"Z oburzeniem odpieram zarzuty (urzędu ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną) USKOK-u" - zaznaczył były premier.

Sanader jest oskarżony o to, że w latach 90. jako wiceminister spraw zagranicznych wziął łapówkę w wysokości 480 tysięcy euro przy negocjacjach o pożyczkę dla Chorwacji w austriackim banku Hypo Alpe Adria Bank Group. W zamian bank miał uzyskać uprzywilejowaną pozycję na chorwackim rynku.

"To nie ja dostałem tę prowizję" - podkreślił Sanader. Jako odbiorca przelewu widnieje niejaki Eugen Laxa, Chorwat mieszkający w Argentynie. Prokuratura chorwacka chce udowodnić, że Laxa nie istnieje, a faktycznym odbiorcą sumy - w gotówce - był właśnie Sanader.

Prawnicy Sanadera chcą wykazać, że ich klient włączył się w negocjacje z austriackim bankiem dopiero pod ich koniec, a uczestniczył w nich głównie były szef MSZ Mate Granić. Ponadto - argumentują - Eugen Laxa istnieje i to on lub ktoś, kto się za niego podaje, dostał łapówkę.

Po rozprawie Sanader wrócił do aresztu śledczego w Zagrzebiu. Wcześniej sąd nie wyraził zgody na zwolnienie Sanadera za kaucją ze względu na ryzyko, że spróbuje uciec z kraju.

Następna rozprawa ma się odbyć już w piątek.

We wrześniu bieżącego roku Sanaderowi postawiono kolejny zarzut - przyjęcia 10 mln euro łapówki od węgierskiego koncernu energetycznego MOL. Według prokuratury Sanader stał za planem stworzenia w latach 2004-2009 "funduszu łapówkowego" dla swej konserwatywnej partii, Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Zarzuca mu się, że naraził budżet państwa na stratę wysokości 6 mln euro.

Sanader stał na czele rządu Chorwacji w latach 2004-2009. Niespodziewanie ustąpił ze stanowiska premiera w lipcu 2009 roku, w połowie drugiej kadencji. Zrezygnował także z kierowania swą partią, nie wyjaśniając wiarygodnie przyczyn tej decyzji.

Zatrzymano go w grudniu 2010 roku w Austrii na wniosek wymiaru sprawiedliwości w Zagrzebiu, a w lipcu bieżącego roku wydano władzom Chorwacji, które w dążeniu do członkostwa kraju w UE nasiliły walkę z korupcją. Sanader utrzymuje, że nie próbował wtedy uciec, a zatrzymano go, gdy był w drodze do Chorwacji. (PAP)

akl/ mc/

10122744 10122559 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)