Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: Włoski kuter zatrzymany w strefie nieuznawanej przez UE

0
Podziel się:

Chorwacka marynarka wojenna
zatrzymała w czwartek włoski kuter, który prowadził nielegalny
połów w stworzonej przez Zagrzeb na Adriatyku, a nieuznawanej
przez UE, strefie ekologicznej.

Chorwacka marynarka wojenna zatrzymała w czwartek włoski kuter, który prowadził nielegalny połów w stworzonej przez Zagrzeb na Adriatyku, a nieuznawanej przez UE, strefie ekologicznej.

"Łódź została zatrzymana wcześnie rano podczas nielegalnego połowu na chorwackich wodach terytorialnych i została odeskortowana do portu" w pobliżu wyspy Vis - poinformowała rzeczniczka policji Żeljka Radoszević.

Nie wiadomo, ilu ludzi znajdowało się na włoskiej jednostce "Antonio Madre". Radoszević dodała, że zostaną oni postawieni przed sądem.

Obowiązywanie ochronnego pasa ekologiczno-rybackiego (ZERP) wobec państw unijnych weszło w życie 1 stycznia 2008 roku. Chorwacja tłumaczyła, że pas, sięgający poza wody terytorialne tego kraju, ma chronić zasoby ryb i ograniczyć zanieczyszczenie.

Zagrzeb oskarża stronę włoską o dewastację stad, a chorwaccy rybacy argumentują, że lepiej wyposażona flota rybacka Włoch stanowi zagrożenie ekologiczne. Twierdzą, że włoskie trawlery często nielegalnie prowadzą połowy na wodach chorwackich.

Z kolei ze Słowenią Chorwacja ma nierozwiązany spór graniczny.

Utworzenie strefy ochronnej chorwacki parlament ogłosił w 2003 roku. Rok później, gdy decyzja wchodziła w życie, władze - chcąc rozpocząć negocjacje z Brukselą - zdecydowały się na zamrożenie jej obowiązywania wobec krajów UE, w szczególności Słowenii i Włoch.

Wejście w życie ZERP wobec państw UE było kilkakrotnie odkładane - po raz ostatni w grudniu 2006 roku, kiedy to parlament ostatecznie zdecydował się na termin 1 stycznia tego roku.

Komisja Europejska ostrzegała, że jednostronne wprowadzenie strefy ekologicznej przez Chorwację może zaszkodzić perspektywie przyjęcia tego kraju do UE. Zagrzeb ma nadzieję, że stanie się to około 2010 roku.

Minister spraw zagranicznych Słowenii, która przejęła od nowego roku przewodnictwo w UE, Dimitrij Rupel zapowiedział, że postępowanie Chorwacji spotka się z odpowiedzią całej Unii. "Zastosowanie ZERP wobec członka UE może mieć negatywne następstwa dla Chorwacji" - ostrzegł.

Według niego Chorwacja jeszcze w 2004 roku obiecała nie stosować strefy ochronnej wobec państw UE, a obecnie zastosowała ją mimo umów zawartych z Włochami i Słowenią.

Rupel zaznaczył, że z reakcją na krok Zagrzebia należy jednak poczekać na ukonstytuowanie się parlamentu chorwackiego po listopadowych wyborach powszechnych. Decyzja o stosowaniu ZERP wobec państw Unii weszła bowiem w życie automatycznie, a sprawujący obecnie władzę rząd techniczny nie podjął żadnych kroków, by zmienić postanowienie sprzed czterech lat.

Chorwackie Ministerstwo Obrony, któremu podlega marynarka wojenna, odmówiło komentarza w sprawie zatrzymania włoskiej jednostki.(PAP)

ksaj/ kar/

3405 3295 Int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)