Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czarnogóra w Unii Europejskiej? Ruszyły negocjacje

0
Podziel się:

Unia Europejska otworzyła dziś negocjacje akcesyjne z Czarnogórą. Formalną zgodę na rozpoczęcie rozmów dali na szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej.

Czarnogóra w Unii Europejskiej? Ruszyły negocjacje
(Greenwich Photography/CC/Flickr)

Unia Europejska otworzyła dziś negocjacje akcesyjne z Czarnogórą. Formalną zgodę na rozpoczęcie rozmów dali na szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej.

Negocjacje zajmą zapewne wiele lat i zanim licząca 680 tys. mieszkańców dawna republika jugosłowiańska zostanie członkiem UE, będzie musiała m.in. poprawić działanie swego wymiaru sprawiedliwości i okiełznać korupcję oraz przestępczość zorganizowaną. Jak się zauważa, otwarcie rozmów ma przekonać inne kraje Bałkanów Zachodnich, że wdrażanie reform demokratycznych się opłaca.

- _ Czarnogóra już dużo osiągnęła. Trzeba jednak zrobić znacznie więcej. Kolejny etap będzie oznaczał więcej pracy w większej liczbie dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem wolności podstawowych i sądownictwa _ - poinformował unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Gospodarka Czarnogóry, która w 2006 roku oddzieliła się od Serbii, opiera się w głównej mierze na turystyce i nieruchomościach wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Po odłączeniu się Czarnogóry od Serbii i uzyskaniu niepodległości jej starania o zbliżenie z UE przyspieszyły. W grudniu 2010 roku Czarnogóra otrzymała status kandydata.

Na jesieni 2011 r. Komisja Europejska zaproponowała, po pozytywnej ocenie postępów dokonanych przez kraj kandydacki, rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Na szczycie UE w grudniu 2011 r. decyzja w tej sprawie została jednak odłożona.

Z sześciu dawnych republik jugosłowiańskich na razie do Unii Europejskiej przyjęto tylko Słowenię - w 2004 roku. Chorwacja ma zostać członkiem UE w lipcu 2013 roku. Status kandydata mają Serbia i Macedonia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Turcja uratuje europejskie gospodarki? Szefowie MSZ Unii: _ dzisiejsza Turcja to kraj radykalnie odmienny od tego, który zwrócił się kiedyś z wnioskiem o wejście do Wspólnoty _.
"Podjęliśmy decyzje, które były niewyobrażalne" W ten sposób najważniejsze ustalenia unijnego szczytu w Brukseli skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)