Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Papież przywołał postać Jana Husa i mea culpa Jana Pawła II

0
Podziel się:

Do spektakularnego wydarzenia doszło w niedzielę podczas ekumenicznego
spotkania z udziałem Benedykta XVI w Pałacu Arcybiskupim w Pradze. Papież przywołał postać
czeskiego bohatera narodowego, przywódcy reformacji Jana Husa, spalonego na stosie za herezję, a
także publiczne mea culpa Jana Pawła II za prześladowania Husa oraz "okrutną śmierć", na jaką
został skazany.

Do spektakularnego wydarzenia doszło w niedzielę podczas ekumenicznego spotkania z udziałem Benedykta XVI w Pałacu Arcybiskupim w Pradze. Papież przywołał postać czeskiego bohatera narodowego, przywódcy reformacji Jana Husa, spalonego na stosie za herezję, a także publiczne mea culpa Jana Pawła II za prześladowania Husa oraz "okrutną śmierć", na jaką został skazany.

Benedykt XVI mówiąc o podejmowanych przez chrześcijan próbach "zaleczenia ran dawnych podziałów" przypomniał, że właśnie w tym celu w 1999 roku Stolica Apostolska zorganizowała międzynarodowy kongres o Janie Husie, by - jak oświadczył - "ułatwić dyskusję na temat złożonych i burzliwych dziejów religijnych" w Czechach i w Europie.

"Modlę się o to, aby takie inicjatywy ekumeniczne przyniosły rezultaty nie tylko dla dalszego dążenia drogą ku jedności chrześcijan, ale i dla dobra całego społeczeństwa europejskiego" - powiedział papież. Obserwatorzy zauważają, że przywołując postać Husa Benedykt XVI nie podzielił się żadną osobistą refleksją na jego temat.

W sobotę, w pierwszym dniu pielgrzymki papieża do Czech na gmachu ministerstwa oświaty w Pradze wywieszono wielki transparent z hasłem po czesku i łacinie: "Niech Benedykt XVI zrehabilituje Jana Husa". Pojawił się on tam w chwili, gdy papież wychodził z pobliskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku założył ruch, domagający się głębokiej reformy Kościoła i krytykował praktykę odpustów. Wezwany na sobór w Konstancji odmówił wyrzeczenia się swych poglądów, a w konsekwencji został uznany za heretyka i spalony na stosie w 1415 roku.

Ruch husycki jest nadal aktywny w Czechach, a należy do niego między innymi prezydent Vaclav Klaus.

Podczas niedzielnego spotkania ekumenicznego papież wyraził zaniepokojenie z powodu podejmowania wysiłków, by "zepchnąć na margines wpływ chrześcijaństwa na życie publiczne". Dochodzi do tego - jak powiedział - "czasem pod pretekstem, że jego nauczanie jest szkodliwe dla dobrobytu społeczeństwa".

Tymczasem - mówił Benedykt XVI - chrześcijańskie korzenie zapewniają Europie "wsparcie duchowe i moralne".

"Chrześcijaństwo ma dużo do ofiarowania zarówno w wymiarze praktycznym, jak i etycznym, ponieważ Ewangelia nigdy nie przestaje inspirować człowieka, by służył swym braciom i siostrom" - dodał papież.

"Kiedy Europa wsłuchuje się w historię chrześcijaństwa słucha własnej historii" - powiedział z naciskiem Benedykt XVI. (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)