Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Rosja odebrała zużyte paliwo z reaktorów badawczych

0
Podziel się:

Instytut Badań Jądrowych w
miejscowości Rzeż koło Pragi odesłał do Rosji większość zużytego
paliwa reaktorowego, jakie nagromadziło się tam w ciągu ubiegłych
50 lat - poinformował w poniedziałek czeski Urząd Bezpieczeństwa
Nuklearnego.

Instytut Badań Jądrowych w miejscowości Rzeż koło Pragi odesłał do Rosji większość zużytego paliwa reaktorowego, jakie nagromadziło się tam w ciągu ubiegłych 50 lat - poinformował w poniedziałek czeski Urząd Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Ambasada USA w Pradze potwierdziła, że 80 kilogramów wzbogaconego uranu w postaci zużytego paliwa zostało 8 grudnia bezpiecznie wysłanych przez Słowację i Ukrainę do Rosji w specjalnych wagonach kolejowych.

Jest to największa dotąd partia materiału rozszczepialnego produkcji rosyjskiej, jaka powróciła do Rosji w ramach zawartego przez nią w roku 2005 ze Stanami Zjednoczonymi porozumienia o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa nuklearnego.

"Jest to przykład kolektywnej pracy wspólnoty międzynarodowej nad zredukowaniem groźby terroryzmu nuklearnego i zarazem rodzaj konkretnej akcji na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego, która wzmacnia bezpieczeństwo zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i ich sojuszników" - oświadczył ambasador USA w Pradze Richard Graber.

Wydane w 2005 roku wspólne oświadczenie prezydentów George'a Busha i Władimira Putina deklaruje współpracę USA i Rosji przy odbieraniu zużytego paliwa z reaktorów jądrowych, zbudowanych przy pomocy obu mocarstw nuklearnych w państwach trzecich.

Jak podała ambasada USA w Pradze, zużyte paliwo z czeskiego Instytutu Badań Jądrowych dostarczono do rosyjskich zakładów przemysłu nuklearnego, gdzie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie poddane przeróbce.

Czeski transport zwiększył do łącznie 590 kilogramów ilość wzbogaconego uranu, jaki Rosja odebrała w ramach porozumienia z 2005 roku. (PAP)

dmi/ mc/

5659 5740

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)