Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Topolanek prowadzi w przedwyborczych sondażach jako indywidualny polityk

0
Podziel się:

Przywódca prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirek Topolanek
jako indywidualny polityk ma pod względem poparcia ze strony wyborców niewielką przewagę nad swym
głównym politycznym rywalem, szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jirzim Paroubkiem -
wynika z sondażu
opublikowanego w czwartkowym wydaniu czeskiego dziennika "Mlada Fronta Dnes".

Przywódca prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirek Topolanek jako indywidualny polityk ma pod względem poparcia ze strony wyborców niewielką przewagę nad swym głównym politycznym rywalem, szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jirzim Paroubkiem - wynika z sondażu opublikowanego w czwartkowym wydaniu czeskiego dziennika "Mlada Fronta Dnes".

Gotowość głosowania na Topolanka zadeklarowało 15,9 proc. ankietowanych, w większości mężczyzn, a na Paroubka 15,7 proc., w większości kobiet. W przypadku obu polityków najważniejszym powodem sympatii do nich był ich program, a następnie przekonanie, że stanowią najmniejsze zło dla państwa.

Sondaż przeprowadziła na zlecenie dziennika agencja Median wśród 582 osób.

Trzecie miejsce zajęła szefowa ugrupowania Niezależność, była posłanka do Parlamentu Europejskiego Jana Boboszikova. Choć jej ugrupowanie nie przeszło progu mandatowego w czerwcowych wyborach do PE, poparło ją 11,5 proc. ankietowanych, przede wszystkim kobiet.

Lider nowej partii TOP 09 i do niedawna szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg oraz przywódca ludowców (chadeków) Cyril Svoboda uzyskali w sondażu odpowiednio 9,4 i 6,7 proc. głosów. Ich zwolennicy wskazywali przede wszystkim, że są to ludzie honoru. Poparcie dla lidera Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) Vojtecha Filipa zadeklarowało 6,6 proc. ankietowanych. Żadnego faworyta nie miało 26,1 procent badanych.

Według najnowszych sondaży, w przedterminowych październikowych wyborach do Izby Poselskiej zamierza wziąć udział 60 proc. uprawnionych, co oznaczałoby frekwencję o 5 punktów procentowych niższą w porównaniu z poprzednimi wyborami w czerwcu 2006 roku. Poparcie dla ODS wynosi obecnie 34,2 proc., dla socjaldemokratów jest o 1,2 punktu procentowego niższe.

Ewa Klosova (PAP)

ekl/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)