Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darczyńcy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii otrzymali "Oskary Serca"

0
Podziel się:

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) po
raz kolejny nagrodziła w sobotę swoich najhojniejszych darczyńców.
Podczas dorocznej gali w Zabrzu odebrali oni statuetki "Oskarów
Serca". Koncert "Serce za serce" odbył się już po raz siedemnasty.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) po raz kolejny nagrodziła w sobotę swoich najhojniejszych darczyńców. Podczas dorocznej gali w Zabrzu odebrali oni statuetki "Oskarów Serca". Koncert "Serce za serce" odbył się już po raz siedemnasty.

W tym roku "Oskary Serca" otrzymali: Eko-Holding SA we Wrocławiu, Inter Car Zabrze, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Suempol w Bielsku Podlaskim oraz Węglokoks SA w Katowicach.

Podczas koncertu wystąpili artyści Opery Śląskiej w Bytomiu. Zabrzmiały arie operowe, operetkowe i przeboje musicalowe w wykonaniu cenionych solistów: Joanny Kściuczyk-Jędrusik, Leokadii Duży, Niny Nowak, Dawida Różańskiego i Jarosława Kitali. Towarzyszył im 34-osobowy chór, 15-osobowy balet oraz 55-osobowa orkiestra.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał prof. Zbigniew Religa. Od kilkunastu lat, we własnym Instytucie Protez Serca, FRK zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Jej autorskie opracowanie - pozaustrojowe komory krótkoterminowego wspomagania serca - mogą służyć do regeneracji skrajnie niewydolnego serca lub jako pomost do transplantacji. Od 1995 roku zastosowane zostały w sześciu klinikach kardiochirurgii w Polsce, ratując życie ponad 200 pacjentom.

W tym roku Fundacja rozpoczęła nowy projekt, związany z opracowaniem prototypu komory wspomagania serca dla dzieci w wieku szkolnym. Rozszerzy on możliwości stosowania mechanicznych protez serca na młodszych pacjentów.

Działalność Fundacji możliwa jest m.in. dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany.

Wcześniej gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Cabaille, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, wybitni polscy śpiewacy: Małgorzata Walewska, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski oraz pianista Marek Tomaszewski.(PAP)

mab/ lun/ mp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)