Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata - zabezpieczenie powództwa w sprawach z udziałem mediów przybiera formę cenzury

0
Podziel się:

Zabezpieczenie powództwa w sprawach z
udziałem środków masowego przekazu, polegające na zakazie
upowszechniania pewnych informacji, jest formą cenzury
prewencyjnej - podkreślali w środę uczestnicy dyskusji "Cenzura we
współczesnej Polsce - powództwa cywilne jako środek zastraszania
prasy".

Zabezpieczenie powództwa w sprawach z udziałem środków masowego przekazu, polegające na zakazie upowszechniania pewnych informacji, jest formą cenzury prewencyjnej - podkreślali w środę uczestnicy dyskusji "Cenzura we współczesnej Polsce - powództwa cywilne jako środek zastraszania prasy".

Apelowali o zmianę przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Prof. Andrzej Rzepliński z Fundacji Helsińskiej przypominał, że ustawowy termin na wydanie orzeczenia o zabezpieczeniu powództwa na posiedzeniu niejawnym trwa do 7 dni, natomiast w trakcie rozprawy - do 30 dni. "Z reguły postanowienia zapadają szybciej i służą tym, którzy nie chcą, żeby złe dla nich informacje nie były rozpowszechniane" - podkreślił.

Według redaktora naczelnego "Polityki" Jerzego Baczyńskiego, powództwa cywilne to "jedna z form nacisku na prasę, najczęściej i najobficiej stosowana przez firmy, które stać na grę z mediami". Stanowi to - jak powiedział - zagrożenie, głównie dla mediów mniejszych, "które nie mają środków, żeby dać temu odpór"; u dziennikarzy mogą się pojawiać wówczas mechanizmy autocenzury. (PAP)

dom/ bno/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)