Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deloitte: KE krytykuje podatek od pożyczek udziałowców dla spółek

0
Podziel się:

Komisja Europejska uważa, że polskie przepisy dot. pożyczek udzielanych
spółkom przez ich udziałowców, które po wcześniejszej likwidacji weszły w życie od 1 stycznia 2007,
są sprzeczne z prawem unijnym - poinformował PAP st. konsultant w firmie Deloitte Krzysztof Gil.

Komisja Europejska uważa, że polskie przepisy dot. pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, które po wcześniejszej likwidacji weszły w życie od 1 stycznia 2007, są sprzeczne z prawem unijnym - poinformował PAP st. konsultant w firmie Deloitte Krzysztof Gil.

Jak powiedział w poniedziałek PAP Gil, opinia KE trafiła już do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Stanowisko Komisji Europejskiej będzie miało istotne znaczenie przy wydawaniu orzeczenia przez Trybunał, który zajmie się sprawą polskiego podatku" - dodał.

Doradcy Deloitte są pełnomocnikami w sprawie o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dotyczący pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców.

W państwach Unii Europejskiej obciążenie podatkami pośrednimi od gromadzenia kapitału, w tym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, reguluje tzw. dyrektywa kapitałowa. Jej celem jest zniesienie obciążeń ograniczających swobodny przepływ kapitału między państwami członkowskimi; pozwala pobierać PCC od kapitału tylko wtedy, gdy obowiązywał on w danym państwie przed 1 lipca 1984 r. W Polsce podatek kapitałowy od pożyczek udzielanych spółkom przez udziałowców został zniesiony 1 maja 2004 r., jednak przywrócono go od 1 stycznia 2007 r.

Dlatego w marcu 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie dotyczące zgodności z regulacjami unijnymi polskich przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, pobieranym od pożyczek przekazywanych spółkom przez ich udziałowców. WSA zapytał, czy Polska nie naruszyła prawa wspólnotowego, przywracając od 1 stycznia 2007 r. zniesiony już podatek.

"Jeżeli z orzeczenia Trybunału będzie wynikało, że Polska naruszyła prawo wspólnotowe, to spółki, które zapłaciły PCC od spornych czynności, uzyskają niezaprzeczalny argument popierający ich racje w momencie występowania do organów skarbowych o zwrot nadpłaconego podatku" - wyjaśnił Gil.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowała PAP, że resort "nie dysponuje szacunkami dotyczącymi kwot, których zwrotu mogą domagać się polscy podatnicy po ewentualnym uznaniu przez Trybunał niezgodności z prawem wspólnotowym naszych przepisów o PCC od pożyczek przekazanych spółkom przez ich udziałowców". Przypomniała, że od 1 stycznia 2010 r. przepisy te zostały przez Polskę zniesione, więc podatnicy mogliby ewentualnie dochodzić zwrotów za okres dwóch lat - 1997 i 1998. (PAP)

awk/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)