Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 1 maja można zgłaszać kandydatury na Europejskie Pióra, Mikrofony i Ekrany

0
Podziel się:

Do pierwszego maja można zgłaszać
kandydatury do nagród Europejskiego Pióra, Europejskiego Mikrofonu
i Europejskiego Ekranu za 2005 rok. To już czwarta edycja
konkursu, w którym nagradzany jest dziennikarski kunszt w
publikacjach o integracji Polski z Unią Europejską. Wśród
tegorocznych nominowanych znalazło się m.in. dwoje dziennikarzy
Polskiej Agencji Prasowej.

Do pierwszego maja można zgłaszać kandydatury do nagród Europejskiego Pióra, Europejskiego Mikrofonu i Europejskiego Ekranu za 2005 rok. To już czwarta edycja konkursu, w którym nagradzany jest dziennikarski kunszt w publikacjach o integracji Polski z Unią Europejską. Wśród tegorocznych nominowanych znalazło się m.in. dwoje dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej.

Organizatorem konkursu jest Klub Dziennikarzy Europejskich Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 maja podczas uroczystej Europejskiej Gali.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą sami dziennikarze drogą mailową (na adres kde@unia-polska.com.pl). Ponadto kapituła konkursu, złożona z dotychczasowych laureatów nagrody oraz członków Zarządu KDE SDP ogłosiła listę swoich kandydatów.

W kategorii prasa kapituła nominowała: Dominikę Pszczółkowską z "Gazety Wyborczej" - "za może już nie tak częste jak kiedyś, ale ciekawe i dziennikarsko rzetelne teksty", Barbarę Bodalską z Polskiej Agencji Prasowej - "za prowadzenie EuroPAP oraz upór w przybliżaniu tematyki europejskiej, nie tylko odbiorcom PAP, ale również szefom agencji", Małgorzatę Goss z Naszego Dziennika - "za merytoryczne przygotowanie, pracowitość i odrębne zdanie, często +pod prąd+", Annę Słojewską z "Rzeczpospolitej" - "za rzetelne i zrównoważone informowanie o działaniach Brukseli oraz polskich polityków w UE, w artykułach interesujących, ale stroniących od sensacji".

W tej kategorii nominowano ponadto: Roberta Krasowskiego z Dziennika - "za stworzenie tygodnika +Fakt Europa+, prezentującego idee najwybitniejszych europejskich intelektualistów", Marka Twaroga z "Dziennika Zachodniego" - "za systematyczne, rzetelne, a przy tym w atrakcyjnej formie, przybliżanie problematyki integracyjnej mieszkańcom Śląska", Iwonę Jeleń z "Gazety Samorządu i Administracji" - "za stworzenie i prowadzenie działu Polska-Unia oraz za realizację dwóch dużych projektów wydawniczych: +Unijne vademecum radnego+ oraz +Sięgnij po euro-poradnik o programach finansowych UE+ oraz cykl materiałów o Parlamencie Europejskim" oraz Jędrzeja Bieleckiego z "Rzeczpospolitej", Jacka Pawlickiego z "Gazety Wyborczej" oraz Ingę Czerny z Polskiej Agencji Prasowej.

W kategorii radio nominowani przez kapitułę są: Beata Płomecka z Polskiego Radia - m.in. "za kompetentną popularyzację zagadnień związanych z Unią Europejską oraz przekazywanie zrozumiałym językiem tego, co nie zawsze jest do końca zrozumiałe", Marceli Kwaśniewski z Polskiego Radia Kraków - m.in. "za upór i poświęcenie w informowaniu o integracji europejskiej na regionalnej antenie oraz za relacje i programy na żywo z sesji Parlamentu Europejskiego", Zbigniew Janowski z Polskiego Radia Opole, Radio Racja - "za stworzenie niezależnej i profesjonalnej stacji radiowej skierowanej dla Białorusinów" oraz Rafał Rudnicki z Radia Zet.

W kategorii telewizja kapituła nominowała: Ingę Rosińską z TVN24 - "za interesujące, ale jednocześnie pozbawione sensacyjności, relacje z Brukseli. Za to, że jako jedyna robi dużo unijnych tematów, szybko i dobrze", Annę Kalczyńską również z TVN24 - "za zgłębianie tematyki europejskiej, na co dzień, kulturę słowa oraz niezmienne zainteresowanie sprawami europejskimi na antenie TVN24.

W kategorii telewizja nominowano ponadto: Agnieszkę Romaszewską z TVP - "za zaangażowanie w działania na rzecz niezależnej informacji o i dla Białorusi oraz za przyciąganie Białorusi bliżej UE oraz za uświadamianie Polakom, że Białoruś, to też może być Europa i walkę o niezależne, europejskie media docierające na Białoruś" oraz Marcina Szczepańskiego z TVP2 - m.in. "za ogromną kulturę słowa, połączoną ze znakomitą znajomością europejskich realiów politycznych i gospodarczych i częste poruszanie tematyki integracji w jej najróżniejszych aspektach".

Głosować można zarówno na osoby z tej listy, jak i dziennikarzy, którzy się na niej nie znaleźli. Spośród nadesłanych kandydatur kapituła konkursu (w skład której wchodzą laureaci nagrody z trzech ostatnich lat oraz członkowie Zarządu KDE SDP), biorąc pod uwagę liczbę oddanych głosów oraz własną ocenę wybierze laureatów.

Kryteria tej oceny stanowią: rzetelność w informowaniu o stosunkach Polska-Unia Europejska; regularność w przekazie informacji; oryginalność w podejściu do tematyki europejskiej; umiejętność wyjścia poza bieżącą tematykę i perspektywiczne ujęcie problemu; niezależność myśli i osobista refleksja; umiejętność wykorzystania zróżnicowanych źródeł; przestrzeganie zasad dziennikarskiego kodeksu etyki; kultura słowa.

Honorowy patronat nad konkursem przyjęli: szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun, oraz laureat Europejskiego Pióra, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Brukseli, a obecnie dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta.

Oprócz Safuty laureatami Europejskiego Pióra w poprzednich latach byli m.in. Konrad Niklewicz z "Gazety Wyborczej", Krzysztof Wojna z Polskiego Radia, Inga Rosińska z TVN24, Rafał Rudnicki z Radia Zet, Marek Orzechowski z TVP. (PAP)

js/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)