Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk na szczycie UE. Rozmawiali o Tymoszenko i Euro 2012

0
Podziel się:

Premier spotkał się z szefem PE Martinem Schultzem. Istalili, że Jacek Protasiewicz zajmie organizacją misji PE, która ma obserwować proces kasacyjny byłej premier Julii Tymoszenko.

Donald Tusk na szczycie UE. Rozmawiali o Tymoszenko i Euro 2012
(Reporter Poland)

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem poinformował, że europoseł Jacek Protasiewicz zajmie się w jego imieniu organizacją misji PE, która ma obserwować proces kasacyjny byłej premier Julii Tymoszenko.

_ - Zwróciłem się do wiceprzewodniczącego PE Protasiewicza, by działał w moim imieniu, jako doświadczony członek PE, który zajmuje się sprawami Ukrainy _ - powiedział Schulz po spotkaniu z Tuskiem tuż przed nieformalnym szczytem w Brukseli. Poinformował, że premier Ukrainy Mykoła Azarow, z którym spotkał się tydzień temu, zgodził się na taką międzynarodową obserwację procesu w sprawie skargi kasacyjnej Tymoszenko.

Jak podkreślał Tusk, ukraińska inicjatywa szefa PE ma kilka znaczeń, a dla niego szczególnie ważne jest, że _ może rozładować nieznośną atmosferę wokół Ukrainy w związku z Euro 2012 _. Zastrzegł, że stanie się to, jeśli będą współpracować władze w Kijowie. Zapowiedział, że poruszy temat Euro 2012 podczas szczytu, by impreza _ mogła się odbywać bez potrzeby bojkotu _.

_ - Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem otrzymam potwierdzenie wszystkich partnerów, że Euro 2012 będzie imprezą w pełni akceptowalną przez wszystkie moje koleżanki i kolegów z Europie _ - powiedział Tusk.

Schulz podkreślił, że prowadzi rozmowy z rządem ukraińskim, a także rodziną Tymoszenko o tym, w jaki sposób doprowadzić do międzynarodowej obserwacji procesu byłej premier. Jak podkreślał, zdecydował się wskazać, Protasiewicza jako organizatora misji z jego ramienia, ponieważ jest doświadczonym parlamentarzystą, a jednocześnie zajmuje się kwestiami ukraińskimi. Sprecyzował, że misja, która uda się na Ukrainę, ma się składać z _ kompetentnej osoby lub osób _.

Szef PE powiedział, że jest wdzięczny premierowi Ukrainy Mykole Azarowowi za _ poprawienie trochę atmosfery wokół tej sprawy, a także przyczynienie się do poprawienia sytuacji samej Tymoszenko _.

Azarow mówił w zeszłym tygodniu w Brukseli, że Kijów jest gotów zaprosić _ przedstawicieli służb prawnych z państw europejskich _ na proces, na którym rozpatrywana jest skarga kasacyjna w sprawie skazania byłej premier. Mogliby oni obserwować proces, a także zapoznać się z materiałami - deklarował. Sąd Najwyższy Ukrainy odłożył we wtorek rozpatrywanie skargi kasacyjnej do 26 czerwca.

Azarow przekonywał też, że proces Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją, nie miał charakteru politycznego. UE ocenia zaś, że sprawa Tymoszenko ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w procesach byłej premier i kilku jej współpracowników.

Gdy w kwietniu Tymoszenko oświadczyła, że w więzieniu zastosowano wobec niej siłę, i ogłosiła głodówkę, przedstawiciele krajów zachodnich zaczęli mówić o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012. Sprzeciwia się temu m.in. Polska, która organizuje piłkarskie mistrzostwa Europy wraz z Ukrainą.

Podczas konferencji zarówno Tusk jak i Schulz potwierdzili zgodność w sprawie negocjacji ambitnego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Shulz uważa podobnie jak Polska, że budżet to najbardziej namacalny instrument wspierania strategii wzrostu gospodarczego w Europie.

Tusk przypomniał też, że niedługo Cypr przejmuje prezydencję i poinformował, że podczas niedawnej wizyty w tym kraju zobowiązał się wspierać Cypryjczyków również podczas prac nad budżetem. _ Myślę, że to dodatkowo może pomóc Europie dojść do sensownego projektu wieloletnich ram finansowych _ - ocenił premier.

Tusk wyrażał też wdzięczność szefowi PE za mocne i dobitne podnoszenie sprawy poszanowania praw emigrantów, w tym Polaków mieszkających w Holandii. _ - Także tutaj w Brukseli (Schulz) był tym, który jako pierwszy tak mocno zwrócił uwagę na ten problem. Za to chciałem bardzo podziękować _ - oświadczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś debiut Hollande'a. Ważna chwila dla Unii Presję na przyjęcie przez UE paktu wsparcia wzrostu wywiera właśnie nowy prezydent Francji, dla którego szczyt będzie premierowym występem na arenie europejskiej.
Ziobro odpowiada na bojkot. Przeczytaj list _ Krytycznie oceniamy apel pana prezesa Kaczyńskiego i PiS-u. Nie zgadzamy się, nie podzielamy tego sposobu myślenia. _
Europosłowie wystraszyli władze Ukrainy MSZ w Kijowie obawia się, że może być ona elementem nacisku w rozprawie kasacyjnej od wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)