Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doradca Rice zaleca Rosji zwiększenie roli zagranicznych inwestorów w eksploatacji złóż

0
Podziel się:

Doradca ds. ekonomicznych szefowej
amerykańskiej dyplomacji Condoleezzy Rice Reuben Jeffery zalecił w
środę Rosji nadanie zagranicznym firmom większej roli w
eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce i na Syberii.

Doradca ds. ekonomicznych szefowej amerykańskiej dyplomacji Condoleezzy Rice Reuben Jeffery zalecił w środę Rosji nadanie zagranicznym firmom większej roli w eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce i na Syberii.

Na spotkaniu w Moskwie z rosyjskimi przedsiębiorcami Jeffery nazwał Rosję "kluczowym graczem" na globalnej scenie energetycznej, a jej zasoby uznał za "krytyczne dla światowego bezpieczeństwa energetycznego".

Rosja jest największym w świecie producentem i eksporterem gazu ziemnego, a także drugim - po Arabii Saudyjskiej - eksporterem ropy. Większość przemysłu wydobywczego kontroluje państwo, a dostęp zagranicznych inwestorów jest dość ograniczony.

Zdaniem ekspertów, aby sprostać narastającemu zapotrzebowaniu na surowce energetyczne i eksploatować złoża wschodniej Syberii i Arktyki potrzeba dziesiątek miliardów dolarów - twierdzi Jeffery, powołując się na opinie ekspertów. Zasugerował jednocześnie, że zwiększenie roli zagranicznych inwestorów pomoże przyspieszyć proces wykorzystania tamtejszych złóż.

Zgodnie z niepisaną kremlowską zasadą gospodarczą - podaje Reuter - zagraniczne przedsiębiorstwa mogą jedynie posiadać mniejszościowe udziały w większych złożach ropy, gazu, czy minerałów.

Dzięki temu rosyjski monopolista gazowy Gazprom i państwowe przedsiębiorstwo naftowe Rosnieft w ostatnim czasie przejęły kontrolę nad spółkami joint venture z udziałami brytyjskiego BP i francuskiego Total.

"Istnieją pewne ograniczenia dotyczące partnerstwa z zagranicznymi spółkami, więc nie jest do końca jasne, jak będzie można temu sprostać" - podkreślił Jeffery. Jednak jego zdaniem, "Rosja mogłaby wielce skorzystać upraszczając współpracę z wielkimi, międzynarodowymi kompaniami gazowymi i naftowymi na zasadach obustronnych korzyści i konkurencji gospodarczej". "To strategia zwycięstwa dla wszystkich zaangażowanych stron" - powiedział Jeffery.

Nawiązując do zarzutów, jakoby Rosja wykorzystywała surowce jako narzędzia politycznego, Jeffery zaapelował do rosyjskich firm, aby unikały motywowanych politycznie dyskusji na temat cen.

"Nawołujemy do posunięć zmierzających do stopniowego wprowadzenia cen rynkowych, aby nie niepokoić przyjaciół i sąsiadów Rosji. W naszej wzajemnie powiązanej globalnej gospodarce ważne jest, by wielkie kompanie zarządzające ważnymi surowcami działały zgodnie z mechanizmami rynkowymi, a nie jako instrumenty polityczne" - powiedział doradca Condoleezzy Rice. (PAP)

zab/ ap/

3173 arch. Int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)