Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień otwarty w "Polityce"

0
Podziel się:

Zwiedzaniem redakcji i pokazem filmu o
przygotowywaniu numeru tygodnika rozpoczął się w sobotę dzień
otwarty w "Polityce". Był także tort urodzinowy - dzień otwarty
jest częścią obchodów 50-lecia "Polityki".

Zwiedzaniem redakcji i pokazem filmu o przygotowywaniu numeru tygodnika rozpoczął się w sobotę dzień otwarty w "Polityce". Był także tort urodzinowy - dzień otwarty jest częścią obchodów 50-lecia "Polityki".

W ciągu pierwszych trzech godzin redakcję odwiedziło kilkaset osób.

"Obejrzeliśmy pomieszczenia dziennikarzy, redaktora naczelnego, rozmawialiśmy też z fotografem, który pracuje w +Polityce+ od 1974 roku" - powiedział PAP 24-letni Szymon, student germanistyki. "Dowiedziałem się też, że reklamy mogą zajmować do 30 proc. powierzchni pisma" - dodał.

W siedzibie redakcji przy ul. Słupeckiej 6 w Warszawie odbyły się dwie debaty: na temat historii pisma, w której wzięli udział Jerzy Baczyński, Wiesław Władyka, Marian Turski i Mieczysław Rakowski oraz na temat bieżącej polityki w Polsce z udziałem komentatorów politycznych "Polityki".

Z czytelnikami spotkali się także publicyści tygodnika, m.in. Janina Paradowska, Piotr Adamczewski, Edwin Bendyk, Daniel Passent. Odwiedzający w sobotę "Politykę" obejrzeli m.in. wystawę rysunków Andrzeja Mleczki opowiadających historię "Polityki". Mogli tez kupić rozmaite gadżety z logo "Polityki", m.in. kubki, koszulki.

"Byłam ciekawa, jak wygląda praca dziennikarzy w +Polityce+, dlatego przyszłam. Było bardzo sympatycznie" - powiedziała PAP pani Agnieszka, nauczycielka.

Pierwszy numer "Polityki" ukazał się z datą 27 lutego - 5 marca 1957 r. Decyzję o utworzeniu pisma podjął w styczniu 1957 roku sekretariat KC PZPR, a pozwolenie wydał w lutym Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Miał to być tygodnik "o charakterze kulturalno-społecznym".

Pierwszym redaktorem naczelnym pisma był Stefan Żółkiewski. Siedzibą redakcji było wówczas kilka pomieszczeń na XI piętrze Pałacu Kultury i Nauki, a zespół składał się z 21 osób, w tym pięciu dziennikarzy (Żółkiewski, Mieczysław Rakowski, Leon Cieślik, Elżbieta Górska i Józef Kuśmierek).

"Polityka" wydawana była wówczas w formacie A-2, liczyła osiem stron i miała nakład 30 tys. egzemplarzy (w tym 6 tys. w prenumeracie), ale w pierwszych miesiącach zwroty pisma przekraczały 50 proc. Po odwołaniu z funkcji Żółkiewskiego redaktorem naczelnym został Mieczysław Rakowski. W latach 60. wzrosła rola tygodnika i jego nakład - do blisko 200 tys. egzemplarzy.

W lutym 1981 roku Rakowski został wicepremierem, a w sierpniu Jerzy Urban - rzecznikiem rządu. W tym czasie tygodnik opuściła część dziennikarzy, m.in. Danuta Zagrodzka, Dariusz Fikus i Ernest Skalski.

Później "Polityką" kierował Jan Bijak (1982-1994), a następnie Jerzy Baczyński. W 1990 roku tygodnik oddzielił się od koncernu RSW Prasa Książka-Ruch i od tego czasu jego wydawcą jest "Polityka" - Spółdzielnia Pracy.

Tematyka tygodnika obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski, Europy i świata. Do znanych publicystów i felietonistów należą m.in: Andrzej Garlicki, Jacek Żakowski, Adam Krzemiński, Janina Paradowska, Daniel Passent, Adam Szostkiewicz, Krzysztof Zanussi oraz Andrzej Mleczko.

Od 1992 roku periodyk przyznaje nagrody dla twórców kultury - tzw. Paszporty "Polityki". Organizuje także akcję fundowania stypendiów dla młodych naukowców pod hasłem "Zostańcie z nami". W 1995 roku tygodnik zmienił formułę wydawniczą i jest kolorowym magazynem.

Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, w 2006 r. "Polityka" była liderem sprzedaży wśród wszystkich tygodników opinii. (PAP)

dom/ hes/

polityka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)