Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziennikarze Majewski i Reszka uhonorowani nagrodą Pióro Nadziei 2013

0
Podziel się:

Dziennikarze Michał Majewski i Paweł Reszka za reportaż o Wietnamczykach
"Niewolnicy znad Wisły", opublikowany we "Wprost", otrzymali w piątek Pióro Nadziei od polskiego
oddziału Amnesty International. Nagrodą tą doceniane są teksty poświęcone prawom człowieka.

Dziennikarze Michał Majewski i Paweł Reszka za reportaż o Wietnamczykach "Niewolnicy znad Wisły", opublikowany we "Wprost", otrzymali w piątek Pióro Nadziei od polskiego oddziału Amnesty International. Nagrodą tą doceniane są teksty poświęcone prawom człowieka.

Podczas uroczystości w Warszawie wspólną statuetkę, przedstawiającą okolone drutem kolczastym pióro, Majewskiemu i Reszce wręczyła prezes Amnesty International Polska Agnieszka Gałka.

W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że tekst "Niewolnicy znad Wisły" to "przykład rzetelnego dziennikarstwa, które pozwala poznać problemy ludzi żyjących tak blisko nas, a jednocześnie tak daleko". Artykuł "Niewolnicy znad Wisły", poświęcony sytuacji pracujących w Wólce Kosowskiej Wietnamczyków, ukazał się we "Wprost" we wrześniu 2012 r.

"Niewolnicza praca to temat, o którym słyszymy w innych częściach świata. Dzięki wysiłkowi dziennikarzy, nabiera przerażającego lokalnego wymiaru. Autorzy wykonali trudną pracę dotarcia do hermetycznego środowiska, by przeprowadzić wywiady z ofiarami handlu ludźmi. Opisują osoby, które ciężką pracą w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej pod Warszawą muszą spłacać dług zaciągnięty u gangsterów" - napisano w uzasadnieniu nagrody. Dodano, że "artykuł skupia się zarówno na procesie, w którym uczestniczą wietnamskie służby, jak i konsekwencjach, jakie mają miejsce w Polsce".

Laureaci Pióra Nadziei 2013 dostali tę nagrodę za "tekst niezwykły", "otwierający oczy na świat, który mógł wydawać się czytelnikowi czymś bliskim i oczywistym, a skrywa tajemnicę łamania praw człowieka" - podkreślono.

W rozmowie z PAP po uroczystości Michał Majewski opowiadał, że bohaterowie artykułu to ludzie ściągani nielegalnie z państwa totalitarnego, którzy, aby się z tamtego państwa wydostać i przyjechać do Polski, zawierają układ z gangsterami, mającymi związki z wietnamską bezpieką. "Później Wietnamczycy ci muszą odrabiać wyimaginowany dług, ciężko pracować, żeby oddać pieniądze - mówił Majewski. - Jeśli się przeciwstawią, grożą im kłopoty. Nie socjalizują się, nie mają kontaktów z Polakami, nie znają języka". Jak powiedział, jednocześnie "jest grupa bogatych wietnamskich przedsiębiorców, którzy trzymają pieczę nad tym całym interesem na terenie Wólki".

Nagrodę Pióro Nadziei przyznano po raz dwunasty. Organizatorzy konkursu wyjaśnili, że w tym roku wzięło w nim udział ponad 50 artykułów, opublikowanych w okresie od maja 2012 r. do kwietnia 2013 r. Oprócz reportaży, zgłoszono wiele wywiadów, a tekstom dla prasy codziennej towarzyszyły w tej grupie publikacje z tygodników społeczno-politycznych, magazynów kulturalnych i portali internetowych.

Uroczystość wręczenia Pióra Nadziei 2013 odbyła się podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w którego programie są m.in. filmy poświęcone prawom człowieka. Festiwal, organizowany w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy, trwa od 11 października, a zakończy się w niedzielę. (PAP)

jp/ ula/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)