Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Afganistan może się uczyć transformacji od Polski

0
Podziel się:

Polska może być wzorem transformacji dla Afganistanu, który musi
przeprowadzić głębokie reformy polityczne i gospodarcze, by przygotować się do przejęcia w 2014
roku władzy od wycofujących się wojsk ISAF - uznali we wtorek eksperci na forum w Warszawie.

Polska może być wzorem transformacji dla Afganistanu, który musi przeprowadzić głębokie reformy polityczne i gospodarcze, by przygotować się do przejęcia w 2014 roku władzy od wycofujących się wojsk ISAF - uznali we wtorek eksperci na forum w Warszawie.

Dyskusję zorganizował Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych. Udział w niej wzięli specjaliści z Afganistanu, USA i Polski.

Eksperci zwracali uwagę na to, że Polska, która sama niedawno przeszła transformację, może być wzorem do naśladowania dla Afganistanu. "Przed rokiem 2014 Afganistan potrzebuje co najmniej kilku reform - powiedział Piotr Krawczyk z Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych. - W pierwszej kolejności trzeba zmienić system wyborczy, i tutaj Polska może świecić przykładem".

"Afganistan może się od Polski nauczyć kilku dobrych rzeczy. Przede wszystkim chodzi o system samorządów" - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Grupy Gazet Afganistanu i redaktor naczelny dziennika "Daily Outlook Afghanistan" Husajn Jasa.

"Wzorem może być dla nas również polski system wyborów parlamentarnych, a także cały ustrój polityczny - powiedział Jasa. - Zrozumienie tych kwestii jest dla Afganistanu bardzo ważne i myślę, że w ciągu kilku lat możemy dobrze wykorzystać doświadczenia Polski".

Zgodził się z tym doradca MON ds. Afganistanu płk Piotr Łukasiewicz. "Afgańczycy budują samorządność, a tym, co się w Polsce na pewno udało, jest reforma samorządowa. Nasze doświadczenia na tym polu możemy przekazywać Afgańczykom" - powiedział PAP, dodając, że taka współpraca została już nawiązana.

"Rok temu gubernator prowincji Ghazni (za którą odpowiadają polscy żołnierze - PAP) przyjechał do Polski. Najciekawszą częścią jego pobytu była wizyta w Czosnowie, gdzie pokazano mu, jak wygląda gmina i jak pracują urzędnicy. To są rzeczy, które możemy Afgańczykom pokazywać" - przypomniał Łukasiewicz, dodając, że polscy eksperci są również wysyłani do Afganistanu. Obecnie w polskim kontyngencie jest 15 cywilnych specjalistów, a liczba ta ma się wkrótce zwiększyć.

Głęboka transformacja jest w Afganistanie pilnie potrzebna, ponieważ w 2014 roku dowodzona przez NATO misja ISAF zmienia charakter i wycofuje z kraju swoich żołnierzy. Jeżeli władze państwowe nie stworzą do tego czasu gospodarki i sił bezpieczeństwa zdolnych utrzymać stabilność, Afganistanowi grozi wybuch kolejnej wojny domowej.

Andrzej Borowiak (PAP)

and/ mc/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)