Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: bioterroryzm największym współczesnym zagrożeniem

0
Podziel się:

Możliwość użycia przez terrorystów broni
biologicznej i chemicznej jest obecnie największym zagrożeniem. W
naszym kraju istnieje potencjalne zagrożenie zamachami - twierdzą
uczestnicy międzynarodowej konferencji, która w czwartek
rozpoczęła się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Wojska
Polskiego.

Możliwość użycia przez terrorystów broni biologicznej i chemicznej jest obecnie największym zagrożeniem. W naszym kraju istnieje potencjalne zagrożenie zamachami - twierdzą uczestnicy międzynarodowej konferencji, która w czwartek rozpoczęła się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.

Prof. płk Tadeusz Plusa przypomniał, że najgroźniejszymi organizacjami terrorystycznymi są obecnie Al-Kaida i Hezbollah. Zaznaczył, że ich międzynarodowej działalności sprzyja możliwość komunikacji przez internet. "Największe zagrożenie stanowi możliwość ataku z użyciem broni biologicznej i chemicznej" - mówił prof. Plusa.

Ryszard Machnikowski z łódzkiego Centrum Studiów i Prognoz Strategicznych zaznaczał, że pomimo braku w Polsce licznej społeczności muzułmańskiej, istnieje potencjalne zagrożenie terrorystyczne. "Grupy terrorystyczne prowadzą działalność międzynarodową. W każdej chwili mogą wjechać do Polski i przeprowadzić zamach. Dodatkowym ułatwieniem będzie dla nich wejście naszego kraju do strefy Schengen" - powiedział.

Machnikowski podkreślał, że Al-Kaida werbuje swoich przyszłych bojowników na forach internetowych. Chętni sami zgłaszają się do obozów szkoleniowych - głównie w Pakistanie i Somalii. Tam przechodzą wstępną rekrutację. "Po złożeniu przysięgi następuje trening. Uczą się m.in. werbunku oraz konstruowania ładunków wybuchowych. Gdy są już przygotowani, jadą zakładać struktury Al- Kaidy w swoich państwach. Przed atakiem terrorystycznym następuje długi proces rozpoznania, przeprowadzane są próby, tak było m.in. w Londynie i Madrycie" - powiedział Machnikowski.

Justyna Michalak z Centrum Studiów i Prognoz Strategicznych w Łodzi zaznaczyła, że chociaż UE prowadzi w walce z terroryzmem działania prewencyjne, to nie są one wystarczające.

Kpt Aleksander Michalski z Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach mówił natomiast o trwających w Polsce pracach nad szczepionką przeciwko bakteriom wąglika.

Międzynarodowa konferencja "Postacie terroryzmu - postępowanie w stanach zagrożenia" potrwa do soboty. (PAP)

pro/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)