Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: Polska w UE słabo rozumiana, nie odcina kuponów od sukcesu

0
Podziel się:

Rozszerzenie UE ma państwa postkomunistyczne
jest wielkim sukcesem pod względem ekonomicznym, ale nie idzie za
nim polska wizja polityczna, którą by rozumiano w Europie -
powiedział PAP dyrektor ośrodka demosEuropa Paweł Świeboda, który
w Londynie był uczestnikiem międzynarodowej konferencji pod
auspicjami ośrodka badawczego CER (Centre for European Reform).

Rozszerzenie UE ma państwa postkomunistyczne jest wielkim sukcesem pod względem ekonomicznym, ale nie idzie za nim polska wizja polityczna, którą by rozumiano w Europie - powiedział PAP dyrektor ośrodka demosEuropa Paweł Świeboda, który w Londynie był uczestnikiem międzynarodowej konferencji pod auspicjami ośrodka badawczego CER (Centre for European Reform).

"Wielka szkoda, że Polska nie jest w stanie odcinać kuponów od wielkiego sukcesu, jakim jest rozszerzenie UE, bo w Europie jesteśmy po prostu bardzo słabo rozumiani. Charakter naszych politycznych sporów jest taki, że w Europie nikomu nie trafia do przekonania" - podkreślił.

Najważniejsze konsekwencje obecnej, nieustabilizowanej sytuacji politycznej w Polsce polegają jego zdaniem na tym, iż "kraj zanurza się w kolejnej odsłonie politycznych igrzysk, a tymczasem w trzech najważniejszych krajach Europy Zachodniej (W. Brytanii, Niemczech i Francji)
wyrasta i umacnia się nowe pokolenie dynamicznych przywódców".

Według Świebody, "nowe wybory byłyby szansą odpowiedzi na pytanie, jak Polacy widzą swą rolę w UE", zaś trwanie obecnego politycznego układu oznacza, iż "w dalszym ciągu Polska będzie tracić punkty i to w sytuacji, w której lista istotnych tematów wraz z przyjęciem traktatu reformującego bynajmniej się nie wyczerpała".

Zdaniem eksperta, "Polska musi coś zrobić ze swoim wizerunkiem awanturnika, w przeciwnym razie nie będzie miała zdolności oddziaływania w sprawach, które rzeczywiście mają dla niej istotne znaczenie". Zauważa w tym kontekście, iż Polska jest krajem flankowym UE.

Wśród pozytywów polskiej polityki wobec UE, Świeboda wskazuje, iż "rząd braci Kaczyńskich mimo wszystko zaakceptował istotę traktatu konstytucyjnego: podwójną większość", którą nazywa sednem nowego systemu.

Widzi w tym szansę zostawienia na boku sporu wyrażonego w haśle "Nicea, albo śmierć" i zbudowania w Polsce konsensusu w najważniejszych sprawach figurujących na agendzie UE.

"W UE nie ma już rozróżnienia pomiędzy zwolennikami pogłębienia, a przeciwnikami. Bracia Kaczyńscy podpisali się pod pogłębieniem integracji i to jest wymowne i znaczące" - zauważa.

asw/ gsi/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)