Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurowybory: ostatnia chwila dla obywateli UE na dopisanie do spisu wyborców

0
Podziel się:

Czwartek to ostatni dzień dla obywateli
innych krajów UE, którzy chcą w Polsce oddać głos w czerwcowych
eurowyborach, na złożenie w urzędzie gminy wniosku o wpisanie do
stałego rejestru wyborców. Osoby takie muszą stale zamieszkiwać na
obszarze gminy i posiadać prawo wybierania.

Czwartek to ostatni dzień dla obywateli innych krajów UE, którzy chcą w Polsce oddać głos w czerwcowych eurowyborach, na złożenie w urzędzie gminy wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców. Osoby takie muszą stale zamieszkiwać na obszarze gminy i posiadać prawo wybierania.

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej cudzoziemiec - obywatel Unii do wniosku o dopisanie do spisu wyborców musi dołączyć: kserokopię ważnego dokumentu tożsamości i pisemną deklarację, w której poda swoje obywatelstwo, adres stałego zamieszkania w Polsce, nazwę okręgu wyborczego, albo miejscowości w państwie swojego pochodzenia, gdzie jest umieszczony w rejestrze wyborców.

Ponadto osoba taka musi złożyć oświadczenie, że zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce oraz że w państwie swojego pochodzenia nie została pozbawiony czynnego prawa wyborczego (prawa wybierania).

Osoby, które nie zostaną wpisane do stałego rejestru wyborców - zgodnie z tymi zasadami - nie będą mogły uczestniczyć w wyborach. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca.

Na swojej stronie internetowej PKW informuje też, że wyborcy- Polacy, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem stałego zameldowania, mogą do 28 maja złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy w miejscu tymczasowego pobytu. W tym terminie taki wniosek mogą też złożyć osoby "nigdzie niezamieszkałe".

Żołnierze, policjanci, funkcjonariusze BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej, którzy pełnią służbę w systemie koszarowym poza miejscem stałego zamieszkania, od 18 do 25 maja będą mogli składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Osoby, które przybyły do miejsca zakwaterowania po tym terminie mogą złożyć wniosek najpóźniej do 5 czerwca.

Wyborca, który zamierza głosować w wyborach poza miejscem stałego zamieszkania, może też to uczynić na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do 5 czerwca. PKW informuje, że w przypadku utraty zaświadczenia, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego.

Polacy na stałe mieszkający za granicą, którzy będą przebywać w Polsce w dniu wyborów, mogą wziąć udział w głosowaniu w dowolnym obwodzie głosowania, jeśli przedłożą obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz dokument potwierdzający, że stale zamieszkują za granicą.(PAP)

mrr/ ura/ mow/

eurowybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)