Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Miasta równoległe" od 27 maja w Warszawie

0
Podziel się:

Festiwal "Miasta równoległe" - a w jego ramach akcje artystyczne m.in. w
banku, hotelu, centrum handlowym, bibliotece i sądzie - odbędzie się w dniach od 27 maja do 3
czerwca w Warszawie. Festiwal jest częścią polsko-niemieckiego projektu kulturalnego "Sąsiedzi
2.0".

Festiwal "Miasta równoległe" - a w jego ramach akcje artystyczne m.in. w banku, hotelu, centrum handlowym, bibliotece i sądzie - odbędzie się w dniach od 27 maja do 3 czerwca w Warszawie. Festiwal jest częścią polsko-niemieckiego projektu kulturalnego "Sąsiedzi 2.0".

Inicjatywę przedstawili w środę w Warszawie kuratorzy festiwalu, Lola Arias i Stefan Kaegi oraz artyści-perfomerzy Ant Hampton, Christian Garcia i Gerardo Naumann. Pierwsza edycja festiwalu "Miasta równoległe" odbyła się w 2010 r. w Berlinie i Buenos Aires. W tym roku festiwal odbędzie się w Warszawie i Zurychu.

Kuratorzy festiwalu zaprosili artystów, aby zaaranżowali happeningi w miejscach publicznych takich jak np. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Dworzec Warszawa Śródmieście czy Sąd Okręgowy przy Al. Solidarności.

Na dworcu będzie można zobaczyć, jak argentyński performer Mariano Pensotti ustawia czterech pisarzy: Sylwię Chutnik, Agnieszkę Drotkiewicz, Marcina Cecko i Jasia Kapelę, aby obserwowali i opisywali, kogo i co widzą. Tworzone przez nich teksty będą wyświetlane na ekranach ponad głowami opisywanych przechodniów.

Innym niecodziennym wydarzeniem będzie występ chóru śpiewaków w holu wejściowym Sądu Okręgowego, kolejnym - prezentacja domu mieszkalnego w centrum stolicy tak, by publiczność stojąca z drugiej strony ulicy mogła obserwować i podsłuchiwać jego mieszkańców. W jednym z warszawskich centrów handlowych będzie można zobaczyć "balet radiowy" - wykonają go razem ze swoimi słuchaczami aktywiści z grupy performerskiej Ligna.

"+Miasta równoległe+ to zderzenie mieszkańców metropolii z nieoczekiwanymi sytuacjami w na pozór dobrze rozpoznanych miejscach" - uważa dramaturg warszawskiej edycji festiwalu Igor Stokfiszewski.

Happeningi mają zwrócić także uwagę na zjawisko globalizacji. "Czy w zglobalizowanym świecie wszystko podlega ujednoliceniu, czy raczej to, co podobne, manifestuje się jednak za każdym razem w nowy i odmienny sposób?" - zastanawiają się przedstawiciele Fundacji Nowego Teatru, która jest organizatorem festiwalu.

Festiwalowi "Miast Równoległych" będą towarzyszyć spotkania z kuratorami i artystami, dyskusje, projekcje filmowe w klubie festiwalowym w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie.

"Miasta Równoległe" realizowane są w ramach polsko-niemieckiego festiwalu "Sąsiedzi / Nachbarn 2.0 - Festiwal nowoczesnego sąsiedztwa", mającego być inspiracją do pogłębiania wzajemnej sąsiedzkiej wymiany na różnych płaszczyznach - kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej - między Polską a Niemcami.(PAP)

nno/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)