Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Film "Miłość" z Dorocińskim dobrze przyjęty na festiwalu w Warszawie

0
Podziel się:

"Miłość", nowy film Sławomira Fabickiego, reżysera nominowanego w 2002 r.
do Oscara za "Męską sprawę", został dobrze przyjęty przez widzów po dwóch pokazach na 28.
Warszawskim Festiwalu Filmowym. Główne role w "Miłości" zagrali Marcin Dorociński i Julia Kijowska.

"Miłość", nowy film Sławomira Fabickiego, reżysera nominowanego w 2002 r. do Oscara za "Męską sprawę", został dobrze przyjęty przez widzów po dwóch pokazach na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Główne role w "Miłości" zagrali Marcin Dorociński i Julia Kijowska.

Fabicki określa ten film jako "dramat małżeński". Reżyser zrealizował go według własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Markiem Pruchniewskim.

Jak tłumaczył we wtorkowej rozmowie z PAP, do nakręcenia filmu zainspirował go reportaż w gazecie, opowiadający o seksaferze w ratuszu w jednym z polskich miast. "Była to wyłącznie inspiracja. Historia przedstawiona w +Miłości+ nie ma z tamtą aferą niczego wspólnego" - zaznaczył filmowiec.

Bohaterami "Miłości" są trzydziestoparolatkowie, Tomek (Dorociński) i Maria (Kijowska). Ich małżeństwo przechodzi kryzys. Atrakcyjna Maria, urzędniczka w ratuszu, odnosząca w pracy sukcesy, jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Jest obiektem zainteserowania prezydenta, który wysyła kobiecie prywatne sms-y i podejmuje coraz śmielsze próby flirtu. Maria opowiada o tym mężowi, tłumacząc, że czuje się niezręcznie i rozważa zmianę pracy.

Tomasz zdaje się ignorować problem. Do czasu, gdy Maria zostaje zgwałcona przez prezydenta miasta, na krótko przed porodem. Kiedy Tomasz dowiaduje się o wszystkim, wzburzony składa gwałcicielowi wizytę, oświadczając wcześniej żonie: "Zabiję sk...!". Tymczasem podczas spotkania godzi się przyjąć zaproponowane przez żonę prezydenta miasta 100 tys. zł, jako "zadośćuczynienie krzywdy" wyrządzonej Marii. "Lepsza taka kara, niż żadna" - mówi później Tomasz żonie.

Dramatyczne zdarzenie staje się początkiem poważnego kryzysu w związku pary, w którym już wcześniej się nie układało. Pod wpływem wydarzeń Tomek zaczyna, bardziej niż było to wcześniej, interesować się kontaktami żony z prezydentem miasta oraz samą żoną.

"Ich małżeństwo jest w takiej fazie, gdy nie ma już silnej fascynacji erotycznej, euforii zakochania. Tomek tak naprawdę nie słucha już swojej żony, nie wpatruje się w nią, nie widzi swojej partnerki. Jest egoistą, koncentruje się na sobie i własnych problemach" - opisał bohaterów Fabicki.

"Opowiadam o ludziach, którzy muszą zweryfikować własne uczucia wobec partnera. Mąż na etapie, gdy małżeństwo jest w kryzysie, zadaje sobie pytania: co dalej, co on ma zrobić. Przewartościuje wtedy swoje życie. Żona bardzo go kocha. Ma w sobie mądrość uczuciową, której nie ma z kolei on" - mówił we wtorek Fabicki.

"Pokazuję w tym filmie różne aspekty miłości, m.in. odpowiedzialność lub jej brak, empatię, uczenie się słuchania drugiego człowieka" - powiedział reżyser.

Zastrzegł, że "Miłość" nie ma być portretem współczesnych polskich trzydziestoparolatków ani próbą wypowiedzi na temat sytuacji młodych polskich małżeństw. "Nie zajmuję się uprawianiem publicystyki" - powiedział Fabicki.

Drugoplanowe role w "Miłości" zagrali: Adam Woronowicz (rola prezydenta miasta), Agata Kulesza, Dorota Kolak, Marian Dziędziel i Wojciech Mecwaldowski.

"Wiedziałem, że muszę otoczyć się bardzo dobrymi aktorami, ponieważ ten film +na aktorach stoi+. On nie ma w sobie fajerwerków inscenizacyjnych czy akcyjnych. Opowiada o bardzo intymnych relacjach między ludźmi" - podkreślił reżyser.

Zdjęcia do "Miłości" kręcono jesienią 2011 r. w Warszawie, Płocku i koło Piaseczna.

Na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym "Miłość" walczy o nagrodę w Konkursie Międzynarodowym.

Film Fabickiego zaprezentowano festiwalowej publiczności już dwa razy - w poniedziałek i wtorek. Obie projekcje zakończyły się oklaskami. Na festiwalu "Miłość" będzie można obejrzeć także w środę i czwartek.

Sławomir Fabicki (ur. 1970 w Warszawie) jest autorem m.in. filmów "Męska sprawa" (2001) i "Z odzysku" (2006). "Męska sprawa" była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. "Z odzysku", debiutancki pełnometrażowy film fabularny Fabickiego, był prezentowany na festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego.

  1. Warszawski Festiwal Filmowy trwa od piątku, zakończy się 21 października. Odbywa się w Multikinie Złote Tarasy i Kinotece. W programie znalazło się 200 filmów z 55 krajów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wff.pl. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.(PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)