Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotyga: opozycja wpisywała OBWE w kampanię wyborczą

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga
uważa, że zawarte we wspólnym komunikacie MSZ i OBWE stwierdzenie,
że Polska jest krajem o stabilnej demokracji, stanowi
"kontrargument dla tych kręgów opozycji, które kwestionowały
procesy demokratyczne w Polsce wpisując niejako OBWE w
wewnątrzpolityczną dyskusję w kampanii wyborczej". Podkreśliła, że
nie było to intencją OBWE.

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga uważa, że zawarte we wspólnym komunikacie MSZ i OBWE stwierdzenie, że Polska jest krajem o stabilnej demokracji, stanowi "kontrargument dla tych kręgów opozycji, które kwestionowały procesy demokratyczne w Polsce wpisując niejako OBWE w wewnątrzpolityczną dyskusję w kampanii wyborczej". Podkreśliła, że nie było to intencją OBWE.

Polska ostatecznie zaprosi misję OBWE na październikowe wybory parlamentarne. Decyzja zapadła w nocy z wtorku na środę w efekcie spotkania szefowej MSZ Anny Fotygi z ambasadorem Christianem Strohalem, kierującym Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Na środowej konferencji prasowej Fotyga podkreśliła, że w "długiej i bardzo szczerej rozmowie" ze Strohalem, doszli do "pełnego porozumienia". W liście przekazanym przez Strohala wyrażone zostało ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją i debatą, która w Polsce była jej konsekwencją - powiedziała minister.

Podkreśliła, że "bezstronna organizacja jaką jest OBWE i Biuro Instytucji Demokratycznych (i Praw Człowieka) we wspólnym z nią oświadczeniu zawarło stwierdzenie, że Polska jest krajem o stabilnej demokracji, więc należy się do niej zwracać z perspektywy, która właśnie takiej sytuacji odpowiada".

"To w sposób stosowny stanowi kontrargument dla tych kręgów opozycji, które kwestionowały procesy demokratyczne w Polsce wpisując niejako OBWE w wewnątrzpolityczną dyskusję w kampanii wyborczej. To nie było intencją OBWE" - oświadczyła minister.

Poinformowała, że jej współpracownicy pozostają w kontakcie z sekretariatem ODIHR, który będzie przeprowadzał rozmowy "oceniające potrzeby obserwacyjne".

OBWE skupia 56 państw członkowskich z Europy, Azji Środkowej i Ameryki Północnej. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo- ekologicznym i ludzkim. Deklaracje i decyzje OBWE mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące.

Ze strony internetowej OBWE wynika, że w ostatnim czasie obserwatorzy Organizacji byli w Kazachstanie (sierpniowe wybory parlamentarne i lokalne), w Grecji (wybory parlamentarne 16 września) i na Ukrainie (przedterminowe wybory parlamentarne 30 września). Ponadto misje OBWE będą 21 października, czyli w dniu polskich wyborów, przyglądać się także przedterminowym wyborom parlamentarnym w Szwajcarii oraz prezydenckim w Słowenii. (PAP)

laz/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)