Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sarkozy na G20 za sankcjami dla państw łamiących reguły

0
Podziel się:

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w środę w wywiadzie dla
francuskiej telewizji, że podczas szczytu G20 w Pittsburghu będzie walczył o nałożenie sankcji na
państwa łamiące międzynarodowe ustalenia w sprawie położenia kresu rajom podatkowym i tajemnic
bankowych.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w środę w wywiadzie dla francuskiej telewizji, że podczas szczytu G20 w Pittsburghu będzie walczył o nałożenie sankcji na państwa łamiące międzynarodowe ustalenia w sprawie położenia kresu rajom podatkowym i tajemnic bankowych.

Podczas półgodzinnego wywiadu dla dwóch stacji, TF1 i France 2, Sarkozy podkreślił, że epoka rajów podatkowych i tajemnic bankowych już się zakończyła.

"Nie ma już rajów podatkowych i w Pittsburghu (na rozpoczynającym się w czwartek szczycie państw grupy G20) jednym z wyzwań będzie to, by od pierwszego kwartału przyszłego roku zastosować sankcje wobec państw, które nie będą respektować tych reguł" - powiedział francuski prezydent na marginesie środowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Na początku kwietnia podczas szczytu G20 w Londynie jego uczestnicy zobowiązali się do walki z rajami podatkowymi, a na koniec tego spotkania opublikowano listę terytoriów, które nie chciały poddać się tym regułom.

Sarkozy przyznał, że w przeddzień otwarcia szczytu G20 brak wciąż zgody w sprawie wspólnego ograniczenia na poziomie światowym skandalicznych - jak to ujął - premii dla bankierów.

"Domagamy się wyraźnie, by maksymalna kwota premii (dla bankierów) została ustalona" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że "Europa zgodziła się już ze stanowiskiem Francji i Niemiec w tej sprawie", dodając jednak, że "droga jest jeszcze długa". (Chodzi o porozumienie w ramach G20).

Pytany o stanowisko prezydenta USA Baracka Obamy, dotąd przeciwnego regulacjom tych premii, Sarkozy nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Powiedział jedynie, że amerykański prezydent jest "odważny" i "wyprzedzający swój kraj" w tej kwestii.

Podkreślił też, że szczyt w Pittsburghu ma sprawić, by "kapitalizm nie stał się ponownie taki jak wcześniej".

Na ostatnim nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli przywódcy 27 państw opowiedzieli się za "wiążącymi zasadami dla instytucji finansowych, opartymi na zmiennym wynagrodzeniu, obwarowanymi sankcjami na poziomie krajowym", które mają zmusić banki i inne instytucje finansowe do ograniczenia premii. Premie miałyby być, według tych ustaleń, uzależnione od długoterminowych zysków (a nie od korzystnych krótkoterminowych spekulacji), to znaczy, że byłyby mniejsze w przypadku strat.

W Pittsburghu przedstawiciele UE chcą do tego pomysłu przekonać prezydenta Obamę, który ostatnio odrzucił możliwość ograniczenia wynagrodzeń w sektorze prywatnym.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)