Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Wystawa dzieł Teofila Kwiatkowskiego - przyjaciela Chopina

0
Podziel się:

W Paryżu do 12 grudnia będzie można oglądać wystawę malarstwa i rysunków
polskiego XIX-wiecznego malarza Teofila Kwiatkowskiego. Wśród dzieł artysty są portrety
zaprzyjaźnionego z nim Fryderyka Chopina.

W Paryżu do 12 grudnia będzie można oglądać wystawę malarstwa i rysunków polskiego XIX-wiecznego malarza Teofila Kwiatkowskiego. Wśród dzieł artysty są portrety zaprzyjaźnionego z nim Fryderyka Chopina.

Wystawę otwarto w Bibliotece Polskiej na wyspie św. Ludwika w Paryżu z okazji tegorocznych obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Ekspozycja gromadzi prawie 100 prac -, głównie akwareli i szkiców, autorstwa nieco zapomnianego dziś romantycznego malarza, Teofila Kwiatkowskiego (1809-1891).

W młodości był on oficerem w powstaniu listopadowym, po którego klęsce wyemigrował do Francji. Artysta zasłynął wieloma akwarelami, przedstawiającymi okres paryski Fryderyka Chopina. Utrwalił na nich liczne popisy pianistyczne kompozytora na salonach ówczesnej Francji i liczne portrety Chopina, w tym także jego wizerunek na łożu śmierci.

Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy z Biblioteki Polskiej w Paryżu, Anna Czarnocka, malarza i muzyka połączył wspólny los - obaj byli emigrantami, uchodźcami po powstaniu listopadowym. Zetknęli się przypadkowo w środowiskach polskich w Paryżu. "Kwiatkowski gościł potem często w kolejnych paryskich mieszkaniach Chopina i rysował je, dzięki czemu mamy dziś swoistą dokumentację tamtego okresu życia kompozytora" - zaznaczyła Czarnocka.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. akwarelę apartamentu przy square d'Orl,ans, który zajmował Chopin w okresie związku z George Sand. Na wystawie nie brak licznych pejzaży, które przedstawiają m.in. okolice posiadłości Kwiatkowskiego w Avallon w Burgundii.

Obrazy i pamiątki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Polskiej oraz dwóch kolekcji prywatnych w Paryżu. Wystawa będzie czynna do 12 grudnia. Z okazji Roku Chopinowskiego w Bibliotece Polskiej można nadal odwiedzać, zrekonstruowane w jej wnętrzach, dwa chopinowskie salony, pełne autentycznych pamiątek po kompozytorze i bliskich mu osobach. Atrakcją są: oryginalny fotel Chopina oraz fortepian Pleyel z 1845 roku.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)