Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja MaMa chwali rozwiązania zawarte w rządowym projekcie noweli kodeksu pracy

0
Podziel się:

Za kooperacyjne nastawienie do pracodawców i
zrozumienie potrzeb młodych matek na rynku pracy - szczególnie
tych, które prowadzą własne firmy - chwali rządowy projekt zmian w
Kodeksie pracy wiceprezes Fundacji MaMa Julia Kubisa.

Za kooperacyjne nastawienie do pracodawców i zrozumienie potrzeb młodych matek na rynku pracy - szczególnie tych, które prowadzą własne firmy - chwali rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy wiceprezes Fundacji MaMa Julia Kubisa.

Projekt, który przedstawił we wtorek premier Jarosław Kaczyński i minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska, zakłada m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 18 do 26 tygodni, zwiększenie ulgi rodzinnej do 572 zł na jedno dziecko oraz uzależnienie wypłaty tzw. becikowego od tego, czy kobieta chodziła w czasie ciąży do lekarza.

Zmiany zakładają też zwolnienie pracodawców z opłacania składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych za rodziców wracających z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego oraz umożliwia rodzicom-przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadzie karty podatkowej i nie zatrudniają pracowników zawiesić działalność gospodarczą na okres do 36 miesięcy.

Kubisa uważa, że proponowane ulgi rzeczywiście mogą przyczynić się do wzmocnienia pozycji młodych matek i zmniejszyć ich dyskryminację na rynku pracy.

"Dobrze też, że w końcu zajęto się problemem przedsiębiorczyń, które nie mogły do tej pory korzystać z urlopu wychowawczego. Dla wielu młodych matek prowadzenie firmy, często z domu, jest najlepszym rozwiązaniem, a do tej pory przepisy wręcz karały je za ich przedsiębiorczość" - dodała.

Zdaniem wiceprezes Fundacji MaMa, rozwiązanie dotyczące tzw. becikowego jest o tyle niepokojące, że może uderzać w uboższe kobiety w ciąży, które nie korzystają z prywatnej opieki. "Na przykład w Warszawie zapisów do ginekologów-położników w szpitalach dokonuje się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, co może przekroczyć wymagany termin 10 tygodnia ciąży" - wyjaśniła.

Kubisa uważa, że w przypadku dłuższych urlopów macierzyńskich dobrze by było, gdyby ojcowie mogli z nich korzystać w większym niż teraz stopniu i by państwo zachęcało i ojców i pracodawców do takiego rozwiązania.

Fundacja MaMa działa od czerwca 2006 r. na rzecz praw matek w Polsce, organizując kampanie społeczne, akcje na rzecz praw pracowniczych oraz projekty prawne i artystyczno-edukacyjne. Działa na rzecz likwidacji dyskryminacji matek w życiu publicznym, na rynku pracy, w społeczeństwie i kulturze. Zajmuje się tez promocją praw kobiet i matek. (PAP)

bos/ bno/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)