Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FZZ: porozumienie rządu i "S" satysfakcjonujące; sposób jego osiągnięcia bulwersujący

0
Podziel się:

Forum Związków Zawodowych z satysfakcją
przyjęło poniedziałkowe porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność" w
sprawach płacowych i emerytalnych. Jednak w liście do premiera
Jarosława Kaczyńskiego podkreślono, że rozwiązania "rzekomo
wynegocjowane między +S+ i rządem można określić mianem
kompilacji, plagiatu".

Forum Związków Zawodowych z satysfakcją przyjęło poniedziałkowe porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność" w sprawach płacowych i emerytalnych. Jednak w liście do premiera Jarosława Kaczyńskiego podkreślono, że rozwiązania "rzekomo wynegocjowane między +S+ i rządem można określić mianem kompilacji, plagiatu".

W przekazanym PAP we wtorek liście do szefa rządu podkreślono, że FZZ z satysfakcją i uznaniem przyjęło informacje dotyczące decyzji rządu w sprawie emerytur pomostowych i wzrostu wynagrodzeń w 2008 r., tym bardziej, że w zdecydowanej większości uwzględnia ona propozycje związku do ustawy budżetowej na 2008 rok.

"Jesteśmy jednocześnie zbulwersowani, podobnie jak wszyscy pozostali partnerzy społeczni ewidentną formą manipulacji polegającej na wprowadzeniu opinii publicznej w błąd co do rzeczywistych mechanizmów, które doprowadziły do omawianych rozstrzygnięć" - podkreślono w liście do premiera.

FZZ protestuje "stanowczo i zdecydowanie wobec prób bezprawnego przywłaszczania sobie przez jedną organizację związkową dorobku pozostałych partnerów społecznych". Według związku rozwiązania "rzekomo wynegocjowane pomiędzy +Solidarnością+ i rządem można określić mianem kompilacji, plagiatu".

"Wystarczy zajrzeć do propozycji i uwag partnerów społecznych, i tak np. Forum Związków Zawodowych od samego początku, jako jedyna organizacja proponowała przesunięcie rozwiązań prawnych dających możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę do końca 2008 r." - czytamy w liście do J.Kaczyńskiego.

Według związku, "zjawisko przywłaszczania sobie idei, koncepcji, pomysłów i dyskontowanie tego w kampanii wyborczej budzi niesmak, sprzeciw i zażenowanie". "Smuci nas polityczna dyspozycyjność NSZZ "Solidarność", brak poszanowania wartości dialogu społecznego i pozostałych reprezentatywnych partnerów społecznych.

Swoje niezadowolenie porozumieniem rządu z NSZZ "Solidarność" wyraziły w poniedziałek organizacje pracodawców: PKPP Lewiatan i Konfederacja Pracodawców Polskich, Business Centre Club oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Porozumienie zakłada m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto. Ponadto strona rządowa zgodziła się, aby wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosły w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Jednocześnie rząd zadeklarował podniesienie wysokości wskaźnika kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

Uzgodniono także wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną. (PAP)

gdy/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)