Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom Nieft chce poszerzyć działalność na Bałkanach

0
Podziel się:

Rosyjski koncern Gazprom Nieft potwierdził zainteresowanie poszerzeniem
działalności na Bałkanach. W planach jest zwiększenie liczby stacji paliwowych i dalsze
poszukiwania ropy i gazu na terenie Bośni i Hercegowiny.

Rosyjski koncern Gazprom Nieft potwierdził zainteresowanie poszerzeniem działalności na Bałkanach. W planach jest zwiększenie liczby stacji paliwowych i dalsze poszukiwania ropy i gazu na terenie Bośni i Hercegowiny.

Rosyjska spółka paliwowa Gazprom Nieft jest zainteresowana poszerzeniem działalności w Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej stanowiącej autonomiczną część Bośni i Hercegowiny. O planach poszerzenia sieci stacji paliwowych i zwiększeniu sprzedaży produktów naftowych powiedział rosyjski ambasador w Bośni i Hercegowinie Aleksander Bocan-Charczenko.

Zaznaczył on, że obecne plany Gazprom Nieftu wzmocnią obecność rosyjskiego biznesu zarówno na Bałkanach, jak i w całym regionie Europy Południowej.

Gazprom Nieft jest obecny na rynku bałkańskim za pośrednictwem serbskiej spółki NIS (Naftna Indusrija Srbije), która w ub.r. kupiła 28 stacji paliwowych działających na terytorium Bośni i Hercegowiny od austriackiego OMV. Udział sieci OMV na tym rynku wynosi 8 proc. W planach NIS jest poszerzenie tej sieci sprzedaży paliw do 40 obiektów. W ten sposób udział rosyjskiego koncernu może wzrosnąć do 15 proc.

Współzarządzający działem analitycznym rosyjskiej agencji Investcafe Grigorij Birg w rozmowie z PAP zaznacza, że Gazprom Nieft aktywnie inwestuje w rafinerie należące do NIS. Zwiększenie produkcji paliwa i wielkości sprzedaży przez rosnącą sieć detaliczną jest logicznym krokiem w łańcuchu inwestycyjnym.

Myślę, że cele wskazane przez Gazprom Nieft mogą zostać osiągnięte w ciągu najbliższych czterech-pięciu lat. W ogólnych planach działalności koncernu na Bałkanach jest budowa ponad 250 stacji paliwowych do końca 2015 roku. Te obiekty mają powstać w Rumunii, Serbii, Bułgarii, a także w Bośni i Hercegowinie - wyjaśnia.

W opinii eksperta, na Bałkanach Gazprom Nieft spotka też konkurencyjną ofertę firm zagranicznych, a także koncernu z Rosji. Sieci stacji paliwowych na tym rynku mają m.in. OMV, Łukoil i MOL. Z kolei główną barierę w tym przedsięwzięciu dostrzega w słabym tempie odrodzenia gospodarki europejskiej.

Oprócz detalicznej sprzedaży paliw Gazprom Nieft jest również zainteresowany pogłębieniem współpracy w sektorze poszukiwawczym. Na początku maja tego roku firma Jadran Naftagas (spółka NIS i Zarubieżnieft) rozpoczęła budowę odwiertu poszukiwawczego w Republice Serbskiej. Według informacji agencji Itar-Tass dotychczasowe inwestycje w prace poszukiwawcze i geologiczne pochłonęły około 13 mln dolarów. Zaplanowana kwota wydatków na poszukiwanie ropy i gazu do końca 2014 roku wynosi 40,7 mln dolarów.

Zwiększenie efektywności serbskich aktywów Gazpromu wspierają władze Rosji. W maju tego roku prezydent Władimir Putin powiedział, że w ciągu kilku najbliższych lat Gazprom Nieft zainwestuje w serbską spółkę 1,5 mld euro. Przypomniał też, że od 2009 roku zainwestowano w nią ponad 1,5 mld euro.

Gazprom Nieft pozycjonuje NIS jako jeden z wiodących koncernów naftowo-gazowych w regionie Europy południowo-wschodniej. Spółka zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, a także przetwórstwem ropy i gazu oraz sprzedażą produktów naftowych. Serbska spółka Gazpromu jest właścicielem dwóch rafinerii o łącznej mocy przerobowej 7,3 mln ton rocznie. Zakłady znajdują się w miejscowościach Panczewo i Nowy Sad. Do firmy należy też sieć stacji paliwowych (350 obiektów) działających pod marką NIS Petrol. Inwestorzy planują, że detaliczna sieć sprzedaży paliw zajmie pozycję "Premium" na Bałkanach. Będzie oferować paliwo o standardzie nie niższym niż Euro-5. Podczas ubiegłorocznego otwarcia stacji paliwowej w Belgradzie prezes Gazpromu Aleksiej Miller wyraził przekonanie, że dobra jakość oferowanego paliwa wraz z dobrą znajomością rosyjskiej marki pomoże koncernowi zająć pozycję lidera na bałkańskim rynku detalicznym. NIS działa na rynkach Serbii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii oraz na
Węgrzech. Bierze też udział w projekcie wydobywczym na terytorium Angoli. (PAP)

iri/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)