Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Rozdano Medale św. Wojciecha i Mściwoja II

0
Podziel się:

Olimpijczyk Leszek Blanik, franciszkanin o. Tomasz Jank, rysownik Zbigniew
Jujka i dyrektor gdańskiego Muzeum Historycznego Adam Koperkiewicz znaleźli się wśród nagrodzonych
Medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe - obok honorowego obywatelstwa -
wyróżnienia przyznawane przez Radę Miasta Gdańska wręczono we wtorek podczas uroczystej sesji
radnych w Dworze Artusa.

Olimpijczyk Leszek Blanik, franciszkanin o. Tomasz Jank, rysownik Zbigniew Jujka i dyrektor gdańskiego Muzeum Historycznego Adam Koperkiewicz znaleźli się wśród nagrodzonych Medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe - obok honorowego obywatelstwa - wyróżnienia przyznawane przez Radę Miasta Gdańska wręczono we wtorek podczas uroczystej sesji radnych w Dworze Artusa.

Przyznawane od 1997 r. medale otrzymują osoby, instytucje i organizacje za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju. Oba odznaczenia wykonane są ze srebra.

W tym roku wręczono 5 medali św. Wojciecha oraz 7 - księcia Mściwoja II.

Medal św. Wojciecha otrzymał więc gimnastyk Leszek Blanik - za wybitne osiągnięcia sportowe, w tym złoty medal olimpijski, franciszkanin o. Tomasz Jank, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym oo. franciszkanów w Łodzi - za ogromny wkład w przywracanie świetności zabytkowemu kompleksowi kościelno-klasztornemu św. Trójcy w Gdańsku, rysownik Zbigniew Jujka - za wybitną w skali międzynarodowej działalność na polu dowcipu rysunkowego, a dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz za wieloletnie kierowanie placówką i działania na rzecz utrzymania gdańskich zabytków.

Medal św. Wojciecha otrzymało także Forum Dialogu Gdański Areopag - projekt społeczny zainicjowany przez księży Witolda Bocka i Krzysztofa Niedałtowskiego. Debaty publiczne w ramach tego projektu odbywają się w Gdańsku od 2000 roku.

Medale Mściwoja II przyznano: prezesowi zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowej Zbigniewowi Canowieckiemu, dokumentującym rozwój Gdańska fotografom Maciejowi Kosycarzowi i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi, prawnikowi i sędziemu Trybunału Stanu Romanowi Nowosielskiemu (za walkę o naprawę krzywd wyrządzonych przez władze komunistyczne mieszkańcom Gdańska i Pomorza), biegaczowi Marianowi Parusińskiemu (za upowszechnianie kultury fizycznej).

Wyróżnienia otrzymali także gdański piekarz i cukiernik Grzegorz Pellowski oraz bursztyniarz i społecznik Zbigniew Strzelczyk. Nagrodzona została także organizacja pozarządowa Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej za działalność na rzecz potrzebujących, w tym tworzenie domów dziecka.

W kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej co roku, w sposób jednomyślny, listę laureatów, zasiadają m.in. znawca historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis, literaturoznawca prof. Edmund Kotarski, arcybiskup Tadeusz Gocłowski oraz aktorka Halina Winiarska-Kiszkis.

Do tej pory przyznano 55 Medali św. Wojciecha oraz 101 Medali Mściwoja II. (PAP)

rop/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)