Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Wystawa malarstwa i rzeźby polskich emigrantów

0
Podziel się:

34 prace autorstwa powojennych polskich plastyków żyjących na emigracji na
Wyspach Brytyjskich prezentowana będzie od wtorku w gdańskim Centrum św. Jana. Będą to prace
Henryka Gotliba, Feliksa Topolskiego, Zdzisława Ruszkowskiego oraz Marka Żuławskiego.

34 prace autorstwa powojennych polskich plastyków żyjących na emigracji na Wyspach Brytyjskich prezentowana będzie od wtorku w gdańskim Centrum św. Jana. Będą to prace Henryka Gotliba, Feliksa Topolskiego, Zdzisława Ruszkowskiego oraz Marka Żuławskiego.

Wystawa nosi tytuł "Sztuka na uchodźstwie" i jest kontynuacją ekspozycji, jaką gospodarz centrum św. Jana - Nadbałtyckie Centrum Kultury, zorganizowało w marcu ub. roku. Wówczas pokazano 20 obrazów autorstwa 10 malarzy i malarek, którzy z różnych przyczyn swój los związali z powojenną Anglią.

"Celem tamtej ekspozycji było przedstawienie pewnego rodzaju przekroju - chodziło nam bardziej o ochronę przed zapomnieniem nazwisk niż prezentację reprezentatywnego dorobku malarskiego poszczególnych twórców. Obecna wystawa stawia sobie wyższe zadania - chcemy dowieść, że malarze ci nie tylko +byli+, ale byli wytrawnymi artystami, których twórczość nie przechodziła niezauważona w środowisku angielskim. Doceniano ich, pisano o nich i zamawiano u nich prace" - powiedziała kuratorka wystawy Anna.

Jak dodała kurator, szczególne miejsce na wystawie zajmują prace Henryka Gotliba, "doskonałego kolorysty, który swoim talentem zachwycał angielskich krytyków". Eksponowanych będzie aż piętnaście jego dzieł, w tym m.in. płótna przedstawiające Londyn czy portrety wykonane we Włoszech.

Na wystawie znalazła się też jedna rzeźba Gotliba - gipsowe popiersie kobiety przedstawiające żonę artysty - Janet. "Rzeźba ta ma ciekawą historię. Do zbiorów kolekcjonera Tomasza Zieleniewskiego, który udostępnił nam eksponaty, trafiła po zaciętej licytacji podczas aukcji w Bonhams. Rzeźba przypadła do gustu m.in. słynnemu rockmanowi, Ericowi Claptonowi, który kilkukrotnie podbijał cenę" - opowiedziała Zalewska.

Na ekspozycję złoży się też sześć prac rysownika Feliksa Topolskiego stworzonych z okazji 75. rocznicy powstania London Symphony Orchestra.

Według informacji Zalewskiej, pokazanych też będzie kilka obrazów Zdzisława Ruszkowskiego, który studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, oraz prace - znanego gdańskiej publiczności za sprawą wcześniejszej wystawy w Muzeum Narodowym - Marka Żuławskiego.

Wernisaż wystawy "Sztuka na uchodźstwie" zaplanowano na 30 sierpnia. Będzie ją można zwiedzać do 25 września.

Wszystkie prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnej kolekcji Tomasza Zieleniewskiego. Wystawa w kościele św. Jana będzie pierwszą publiczną prezentacją tego zbioru. (PAP)

aks/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)