Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdynia: Ruszyło regularne połączenie kolejowe - terminal BCT-Stryków

0
Podziel się:

Uruchomiono regularne połączenie kolejowe z Bałtyckiego Terminala
Kontenerowego (BCT) w Gdyni do Strykowa k. Łodzi. Połączenie obsługuje firma Erontrans, która w
Strykowie na początku marca uruchomiła terminal intermodalny.

Uruchomiono regularne połączenie kolejowe z Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BCT) w Gdyni do Strykowa k. Łodzi. Połączenie obsługuje firma Erontrans, która w Strykowie na początku marca uruchomiła terminal intermodalny.

Jak poinformowano we wtorek w komunikacie, pociąg ze Strykowa k. Łodzi do gdyńskich terminali dociera dwa razy w tygodniu. Połączenie działa od 6 marca.

Piotr Frąckowiak, kierownik wydziału kolei BCT powiedział PAP, że obecnie gdyński terminal kontenerowy ma połączenia z ok. 20 miejscami w kraju, głównie na Śląsku i w Wielkopolsce.

"Stryków staje się coraz ważniejszą lokalizacją na logistycznej mapie Polski, a korzystne położenie w centrum kraju oraz na styku autostrad A1 i A2 sprawiają, że powstają tam kolejne inwestycje magazynowe i zwiększa się zapotrzebowanie na przewozy intermodalne" - tłumaczy Frąckowiak.

Transport intermodalny (kombinowany) polega na przewozie ładunków różnymi środkami transportu przy jednoczesnym wykorzystaniu tylko jednej jednostki ładunkowej np. kontenera na całej trasie przewozów, bez przeładunku samego towaru przy zmianie rodzaju transportu.

Podano, że Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni jest jednym z liderów transportu intermodalnego w Polsce. W 2013 roku udział kolei w ogólnej liczbie przeładunków wyniósł ponad 41 proc., co plasuje BCT znacznie powyżej europejskiej średniej, wynoszącej ok. 25 proc. Wytyczne polityki transportowej UE zakładają do 2030 r. obsługę ponad 35 proc. ładunków drogą kolejową.

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Porcie Gdynia jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku i drugim co do wielkości terminalem kontenerowym w Polsce. Sprywatyzowany został w 2003 roku. Rekord w przeładunkach odnotowano w 2007 roku, kiedy obroty wyniosły ponad 493 tys. TEU (TEU - pojemność standardowego kontenera - PAP). Roczne możliwości przeładunkowe sięgają 750 tys. TEU. Firma kontroluje 30 proc. polskiego rynku przeładunków kontenerowych.

Erontrans to firma spedycyjna, oferująca usługi z zakresu m.in. transportu drogowego, magazynowania oraz obsługi celnej i fiskalnej. (PAP)

bls/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)