Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gen. Pietrzyk ma zostać ambasadorem RP w Iraku

0
Podziel się:

Gen. Edward Pietrzyk, b. dowódca wojsk
lądowych ma zostać ambasadorem RP w Iraku - dowiedziała się PAP ze
źródeł wojskowych oraz zbliżonych do rządu.

Gen. Edward Pietrzyk, b. dowódca wojsk lądowych ma zostać ambasadorem RP w Iraku - dowiedziała się PAP ze źródeł wojskowych oraz zbliżonych do rządu.

"MSZ z zasady nie komentuje spraw personalnych" - tak do tej informacji odniósł się we wtorek Andrzej Sadoś, rzecznik MSZ.

Pozostający aktualnie w dyspozycji kadrowej MON gen. Pietrzyk we wrześniu zeszłego roku zakończył swą kadencję na stanowisku Dowódcy Wojsk Lądowych. Jego następcą został gen. Waldemar Skrzypczak.

Ambasadorem RP w Iraku był dotąd 72-letni Ryszard Krystosik, który pełnił tę funkcję od 2003 r., wcześniej, do 2001 r. był szefem Sekcji Interesów USA przy Ambasadzie RP w Bagdadzie. Nagła choroba Krystosika spowodowała jednak, że w styczniu został on formalnie odwołany z funkcji. Aktualnie obowiązki ambasadora RP w Bagdadzie pełni Stanisław Smoleń.

58-letni gen. broni Edward Pietrzyk jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1971 r.), ukończył też Wojskową Akademię Artylerii w ZSRR. W 1988 objął stanowisko zastępcy dowódcy wojsk rakietowych i artylerii Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1990 ukończył Akademię Sztabu Generalnego ZSRR.

W 1992 został szefem Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1998-2000 pełnił funkcję zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu "Północny Wschód". W latach 2000 - 2006 był dowódcą wojsk lądowych.

Procedura wymaga, by kandydatura gen. Pietrzyka była zaopiniowana przez sejmową komisję spraw zagranicznych, a następnie musi ona uzyskać zgodę kraju, w którym ambasador ma pełnić swą funkcję. Mianowany przez prezydenta RP ambasador po przybyciu do państwa, w którym będzie urzędował, składa u prezydenta tego kraju listy uwierzytelniające. (PAP)

wkt/ km/ ktl/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)