Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIS: za miesiąc pierwsze szczepienia dzieci przeciwko bakteriom HIB

0
Podziel się:

Za miesiąc w całej Polsce pierwsze dzieci
zostaną zaszczepione przeciwko bakteriom HIB mogącym wywołać m.in.
posocznicę, zwaną sepsą, i zapalenie mózgu. Za ok. dwa tygodnie
wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.

Za miesiąc w całej Polsce pierwsze dzieci zostaną zaszczepione przeciwko bakteriom HIB mogącym wywołać m.in. posocznicę, zwaną sepsą, i zapalenie mózgu. Za ok. dwa tygodnie wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.

"Poniedziałek to ostatni dzień, w którym uczestnicy konsultacji społecznych mogą zgłaszać uwagi do projektu tego rozporządzenia" - poinformowała PAP rzeczniczka Głównego Inspektora Sanitarnego, Anna Malinowska. "Prawdopodobnie za dwa tygodnie rozporządzenie wejdzie w życie, a za miesiąc pierwsze dzieci w Polsce otrzymają szczepionki" - dodała.

Rozporządzenie ministra zdrowia zmienia kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce. Uznaje szczepionkę przeciwko bakteriom HIB (haemophilus influanzae) za obowiązkową. Projekt wprowadza też zmiany w kalendarzu szczepień zalecanych: dodaje do niego szczepionki przeciwko ospie wietrznej i wirusowi rota, który wywołuje gwałtowną biegunkę i wymioty.

Bakterie HIB, poza posocznicą, mogą wywołać również m.in. zapalenie skóry i tkanki podskórnej, rzadziej zapalenie stawów, osierdzia i szpiku kostnego, a u dzieci - zapalenie płuc.

Sepsa to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych. Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. (PAP)

ktt/ bno/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)