Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Główna część odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej

0
Podziel się:

Tradycyjna procesja "zaśnięcia
Maryi", która przeszła w piątek po południu dróżkami z Domku Matki
Bożej do kościoła Grobku Matki Bożej, zainaugurowała w piątek
zasadniczą część odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium
pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).

Tradycyjna procesja "zaśnięcia Maryi", która przeszła w piątek po południu dróżkami z Domku Matki Bożej do kościoła Grobku Matki Bożej, zainaugurowała w piątek zasadniczą część odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).

Procesję, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym liczne asysty w strojach regionalnych, poprzedziły nieszpory z kazaniem odprawione w Domku Matki Bożej. Nabożeństwo celebrowało czterech hierarchów: metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz, a także kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski oraz biskup Henryk Teofil Chowaniec z Ałma Aty.

Piątkowe uroczystości zakończy w Dolinie Jozafata msza święta, celebrowana przez kardynała Franciszka Macharskiego.

Sobota w kalwaryjskim sanktuarium będzie dniem młodych. Przed południem od kaplicy u Piłata młodzież wyruszy na Drogę Krzyżową w intencji kanonizacji Jana Pawła II oraz w intencji papieża Benedykta XVI i Kościoła. Wieczorem biskup Jan Szkodoń z Krakowa odprawi mszę świętą.

Tegoroczne uroczystości odpustowe zakończy niedzielna procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej oraz msza święta pontyfikalna, celebrowana przez prymasa Józefa Glempa z udziałem nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka, kardynałów Stanisława Dziwisza z Krakowa i Mariana Jaworskiego ze Lwowa, a także Generała Zakonu Braci Mniejszych ojca José Rodrígueza Carballo.

Odpusty Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru. Szczególną oprawę otrzymały jednak dopiero po II wojnie światowej.

Sanktuarium kalwaryjskie jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Małopolsce. Fundatorami klasztoru była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Wokół niego powstały Dróżki Męki Pańskiej łączące ze sobą ponad 40 obiektów sakralnych. (PAP)

szf/ itm/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)