Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gołębiewski: podarowano nam trzy lata

0
Podziel się:

Przedłużenie o trzy lata zerowej stawki VAT
na książki to prezent od losu - uważa Łukasz Gołębiewski,
obserwator rynku wydawniczego, prezes zarządu spółki Biblioteka
Analiz. "Wprowadzenie VAT teraz spowodowałoby chaos" - ocenił.

*Przedłużenie o trzy lata zerowej stawki VAT na książki to prezent od losu - uważa Łukasz Gołębiewski, obserwator rynku wydawniczego, prezes zarządu spółki Biblioteka Analiz. "Wprowadzenie VAT teraz spowodowałoby chaos" - ocenił. *

We wtorek Rada UE zwarła porozumienie dotyczące przedłużenia preferencyjnych stawek podatku VAT w pięciu nowych krajach UE. Utrzymanie wynegocjowanej przez Polskę w traktacie akcesyjnym do UE zerowej stawki VAT na książki jest częścią tego właśnie porozumienia. Gdyby nie doszło ono do skutku, od stycznia obowiązywałaby w Polsce 7-procentowa stawka VAT na książki, co, zdaniem specjalistów, spowodowałoby wzrost cen książek nawet o 10 proc.

"Za trzy lata ten VAT na pewno wejdzie. Należy bardzo się cieszyć, że teraz podarowano nam trzy lata, ale nie liczyłbym na to, że taka sytuacja w przyszłości się powtórzy" - powiedział PAP Gołębiewski.

"Gdyby od stycznia 2008 roku w Polsce weszła 7-procentowa stawka podatku VAT, rynek książki pogrążyłby się w chaosie. Byliśmy na to kompletnie nieprzygotowani. Prawdopodobnie na początku stycznia księgarnie byłyby zamknięte, bo coś trzeba by było zrobić z książkami, które trafiły do dystrybucji przed wprowadzeniem VAT, a sprzedawane byłyby już ze stawką 7-procentową. Samo wprowadzenie nowych cen to ogromna, logistyczna operacja wymagająca czasu, do której polski rynek w ogóle nie przygotował się" - ocenił Gołębiewski.

Jego zdaniem, zarówno wydawcy, jak i księgarze powinni wykorzystać trzy lata przedłużonej zerowej stawki VAT i przygotować się lepiej na rok 2010, kiedy prawdopodobnie zostanie ona zastąpiona stawką 7-procentową. (PAP)

aszw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)