Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gosiewski: chcemy zainicjować dyskusję o karze śmierci

0
Podziel się:

Chcemy zainicjować dyskusję o karze śmierci i
doprowadzić do zmiany protokołu nr 6 Europejskiej Konwencji Praw
Człowieka - poinformował PAP szef komitetu stałego Rady Ministrów
Przemysław Gosiewski. Jak ocenił, wprowadzenie kary śmierci
powinno leżeć w gestii ustawodawstwa krajowego.

Chcemy zainicjować dyskusję o karze śmierci i doprowadzić do zmiany protokołu nr 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - poinformował PAP szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski. Jak ocenił, wprowadzenie kary śmierci powinno leżeć w gestii ustawodawstwa krajowego.

Wspomniany protokół nr 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie UE, mówi o zakazie stosowania kary śmierci. "Chcielibyśmy tę dyskusję zainicjować właśnie po to, aby doprowadzić do realnej zmiany protokołu nr 6, albo przynajmniej do tego, aby mówił on, że jest to sprawa ustawodawstwa danego państwa" - powiedział w czwartek PAP Gosiewski.

Gosiewski przypomniał, że PiS jeszcze w 2004 roku zgłosiło projekt ustawy przywracający karę śmierci za najcięższe zbrodnie. Podkreślił jednak, że wszelkie zmiany w polskim ustawodawstwie w zakresie kary śmierci będą skuteczne dopiero po zmianie protokołu nr 6.

Dlatego, jak mówił, przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia kary śmierci (domaga się tego LPR) bez zmiany protokołu byłoby "aktem czysto politycznym", który nie mógłby pociągnąć skutków prawnych. Nawet wygrane referendum w obecnej chwili nie doprowadzi do skutecznego wprowadzenia kary śmierci - argumentował Gosiewski.

"To, co robi LPR jest wysuwaniem postulatów, bez wiedzy, kiedy one zostaną zrealizowana. My nie składamy teraz takich postulatów, choć moglibyśmy ponowić nasz projekt, który jest o wiele lepiej przygotowany pod względem prawniczy. Ale my mówimy - najpierw trzeba rozwiązać sprawy związane z protokołem nr 6. Nie można robić złudnej nadziei społeczeństwu" - tłumaczył Gosiewski.

"My tę sprawę (zmiany protokół) na pewno chcemy postawić" - zapowiedział. Jak dodał, zainteresowanie zmianą protokołu nie oznacza przecież, że "chcemy wprowadzać nakaz kary śmierci w UE". "Mamy świadomość, że w wielu krajach byłby on kontestowany, ale chcemy, żeby istniała taka możliwość, że jeżeli w danym kraju jest taka wola opinii publicznej, to żeby można ją było zrealizować" - podkreślił polityk.

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 roku, a od 1 września 1998 roku została ona zniesiona przez nowy kodeks karny z 1997 roku i zastąpiona karą dożywotniego więzienia.(PAP)

ann/ hgt/ la/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)